szombat, június 27, 2026

A szeretet királyi útján – 12. évközi hét szombat reggel - Szent László király, Erdély Fővédőszentje

2026. június 27

Szentírás: Mt 22,34–40

Van egy kérdés, amelyet minden ember föltesz magának, még ha nem is mindig szavakkal:

Mi az, ami igazán fontos az életben? Mi az, amiért érdemes küzdeni, dolgozni, áldozatot hozni?

Jézus mai evangéliumában világos és minden kor emberének szóló választ ad: „Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből… és felebarátodat, mint önmagadat.” Erre a két parancsra épül minden. Ez a keresztény élet alapja, a családok ereje, a közösségek megtartó oszlopa és egy egész nemzet jövőjének biztos fundamentuma. Ha ez a két szeretet él a szívünkben, akkor a legnehezebb időkben sem omlik össze az életünk.

Nem véletlen, hogy éppen ezen a napon ünnepeljük Szent László királyt, Erdély Fővédőszentjét. Ő nemcsak kiváló uralkodó, bátor hadvezér vagy bölcs törvényhozó volt, hanem mindenekelőtt Krisztus tanítványa. Tudta, hogy a királyi korona csak akkor méltó az ember fejére, ha előtte meghajol Krisztus keresztje előtt. Hatalmát nem önmaga szolgálatába állította, hanem Isten dicsőségére és népe javára használta.

Amikor feltekintünk templomunk főoltárára, ott áll Szent László szobra. Nem pusztán műalkotás, hanem élő emlékeztető. Elődeink, a kolostor ferences testvérei, ugyanitt álltak meg előtte imádságra. Ebben a templomban nemzedékeken át hívek sokasága kérte közbenjárását örömben és bánatban, békés időkben és háborúk viharában. Ugyanahhoz a mennyei pártfogóhoz fordultak, aki ma is Krisztus elé viszi népünk és családjaink kéréseit.

Szent László arra tanít bennünket, hogy az igazi erő nem a kardban, hanem a tiszta szívben rejlik. A szeretet nem gyengeség, hanem a legnagyobb bátorság. Szeretni akkor is, amikor nehéz. Megbocsátani akkor is, amikor fáj. Kitartani akkor is, amikor már úgy érezzük, elfogyott minden erőnk.

Képzeljünk magunk elé egy hegyi zarándokot. Hátán nehéz hátizsák, lába fáradt, útja meredek. Mégsem fordul vissza, mert a hegytetőn ott ragyog a kereszt. Nem minden lépése könnyű, de minden lépéssel közelebb kerül a célhoz.

Ilyen a mi keresztény életünk is. Talán ma is terheket hordozunk: betegséget, családi gondokat, aggodalmat gyermekeinkért vagy unokáinkért, bizonytalanságot a jövő miatt. Krisztus nem azt ígéri, hogy eltünteti minden keresztünket, hanem azt, hogy velünk együtt hordozza. És amikor szeretetből megtesszük a következő lépést, már nem egyedül haladunk.

Legyen hát a mai nap egyszerű elhatározása: ma tudatosan szeretni fogok. Isten felé egy őszinte imával, embertársaim felé egy türelmes szóval, egy segítő kézzel, egy megbocsátással vagy egy mosollyal. Így válik az evangélium élő valósággá, és így járunk mi is Szent László király nyomdokain, Krisztus szeretetének királyi útján.

Imádság

Urunk Jézus Krisztus! Taníts bennünket úgy szeretni Istent és embertársainkat, ahogyan Te szerettél minket. Szent László király közbenjárására őrizd meg családjainkat a hitben, közösségeinket az egységben, Erdélyt és egész magyar népünket a reményben. Adj bátorságot, hogy a szeretet útját válasszuk akkor is, amikor az áldozatot kíván. Hadd maradjunk mindig hűséges tanítványaid, hogy életünkkel Téged dicsőítsünk. Ámen.

Útravaló gondolat: Aki ma szeretetből teszi meg a következő lépést, az már Krisztussal együtt jár a mennyország felé.

Nincsenek megjegyzések:

A szeretet királyi útján – 12. évközi hét szombat reggel - Szent László király, Erdély Fővédőszentje

2026. június 27 Szentírás: Mt 22,34–40 Van egy kérdés, amelyet minden ember föltesz magának, még ha nem is mindig szavakkal: Mi az, ami...