szombat, június 27, 2026

Aki Krisztust választja, soha nem veszít - Évközi 13. vasárnap

Szentírás: 2Kir 4,8–11.14–16a : Mt 10,37–42 

Van egy kérdés, amelyet előbb-utóbb minden embernek fel kell tennie önmagának: Ki vagy mi az első az életemben?

Sokan azt mondják: a család. Mások: a munka, az egészség, a megélhetés, a gyermekeim, a jövőm. Ezek mind nagy értékek, Isten ajándékai. Jézus azonban a mai evangéliumban meglepően radikális szavakat mond: „Aki jobban szereti apját vagy anyját, mint engem, nem méltó hozzám.”

Első hallásra keménynek tűnik ez a kijelentés. Mintha Jézus a család ellen beszélne. Pedig éppen az ellenkezőjéről van szó.

Jézus nem azt kéri, hogy szorítsuk háttérbe szeretteinket, hanem azt, hogy Ő legyen minden szeretetünk forrása.

Mert ha Krisztus kerül életünkben az első helyre, csak akkor tudjuk igazán szeretni házastársunkat, gyermekeinket, szüleinket, barátainkat.

Ha viszont Istent kiszorítjuk a szívünkből, előbb-utóbb minden emberi szeretetünk önzővé, birtoklóvá vagy feltételekhez kötötté válik.

Az ember szíve olyan, mint egy szekérkerék. A kerék közepén ott van az agy. Ha az agy eltörik, hiába erősek a küllők, a kerék szétesik. Krisztus az életünk közepe. Ha Ő a helyén van, minden más is megtalálja a maga helyét.

Az első olvasmányban egy egyszerű asszonyt látunk. A sunemi asszony nem palotát épít a prófétának. Mindössze készített egy kis szobát: egy ágyat, egy asztalt, egy széket és egy mécsest tesz bele. Apróságok. Mégis Isten ezeknek az apróságoknak köszönhetően csodát művel. A gyermektelen asszonyhoz Elizeus próféta így szólt: „Egy esztendő elteltével ilyen idő tájt fiút dajkálsz”.

Milyen szép üzenet ez nekünk! Sokszor azt gondoljuk, hogy csak a nagy tettek számítanak. Pedig Isten gyakran a kis dolgokon keresztül lép be az életünkbe.

Egy pohár víz. - Egy jó szó. - Egy meglátogatott beteg. - Egy telefonhívás. - Egy megbocsátás. - Egy csendes esti ima. - Egy vasárnapi szentmise, amelyre fáradtan is elindulunk.

Isten ezekből építi országát.

Jézus ezért mondja a mai evangéliumban: „Aki csak egy pohár friss vizet ad… nem marad jutalom nélkül.”

Milyen más ez a világ logikájától! A világ azt kérdezi: mennyit értél el? Mennyi pénzed van? Milyen befolyásos vagy?

Jézus azt kérdezi: Szerettél-e?

A ferences atyák sokszor mesélték Assisi Szent Ferencről, hogy amikor már sok testvér követte, ő ugyanazzal az örömmel ölelte meg a koldust, mint amilyen tisztelettel fogadta a püspököt. Mert ő már nem rangot látott az emberben, hanem Krisztus arcát.

Ez a keresztény élet titka.

Nem azt nézem, hogy ki áll előttem. Hanem azt keresem, hogy hol van benne Krisztus.

Most különösen szeretnék szólni a fiataljainkhoz.

Sokan ezekben a napokban érettségi vizsgák előtt állnak. Mások még nem tudják, merre vezet majd az útjuk. Lesz, aki egyetemre megy, lesz, aki munkát keres, lesz, aki messzire kerül szülőföldjétől.

Talán féltek.

Talán bizonytalanok vagytok.

Talán azt kérdezitek: Mi lesz velem?

A mai evangélium erre is választ ad.

Ne azt kérdezd először, hogy hová vezet az utad.

Hanem azt, hogy kivel jársz rajta.

Ha Krisztus veled van, a bizonytalan út is biztonságossá válik.

Ha Krisztus nincs veled, a legbiztosabbnak látszó út is könnyen zsákutcává válhat.

Szent Ferenc sem tudta huszonévesen, hová vezet majd az élete. Csak egyet tudott: napról napra igent mondott Krisztusnak. És ez az egyetlen igen megváltoztatta nemcsak az ő életét, hanem emberek millióinak életét nyolcszáz éven át.

Isten ma sem kér tőlünk többet.

Nem azt várja, hogy ismerjük a jövőt. Hanem csak azt, hogy bízzunk Benne a következő lépésnél.

És szeretnék szólni azokhoz is, akik nehéz terhet hordoznak. Akik minden reggel korán kelnek, hogy kenyeret tegyenek a családi asztalra. Akik aggódnak a gyermekeikért, unokáikért. Akik beteg hozzátartozót ápolnak. Akiknek a hónap végére elfogy az erejük és sokszor a pénzük is.

Lehet, hogy úgy érzitek: én csak robotolok. Jézus azt mondja: egyetlen szeretetből végzett cselekedet sem vész el.

Lehet, hogy senki nem mondja, hogy köszönöm. Lehet, hogy senki sem veszi észre, vagy azt gondolják, hogy ez nekik kijár. De a Mennyeiatya látja. És amit az Atya lát, annak örök értéke van.

A hét elején sokan újra munkába indulnak. Vannak, akik irodába, gyárba vagy műhelybe mennek, mások a kórházban szolgálnak vagy otthon beteget ápolnak, a turizmusban, a vendéglátásban vagy a személyszállításban dolgoznak. Vannak, akik a földeken végzik munkájukat, és vannak, akik ezekben a napokban szabadságra indulnak, vagy a vakáció idejét töltik. Vigyünk magunkkal egyetlen képet.

Képzeljük el, hogy Krisztus előttünk megy az úton. Nem messze. Nem elérhetetlen. Hanem úgy, mint az emmauszi tanítványok történetében.

Néha nem ismerjük fel. De ott van.

Amikor elfáradunk, Ő hordoz. Amikor elbizonytalanodunk, Ő világít. Amikor elesünk, Ő az, aki felemel.

Amikor félünk, Ő azt mondja: „Ne félj! Veled vagyok.”

Ez legyen a jövő hét programja.

Ne a félelmeink vezessenek. Ne a kétségbe ejtő hírek. Ne a rossz akaratú emberek véleménye. Hanem Krisztus.

Mert aki életében Krisztust teszi az első helyre, az nem veszít el semmit, ami igazán fontos. Ellenkezőleg: mindent a helyén talál meg. A családját, a munkáját, a hivatását, a békéjét és végül az örök életet is.

Bízzuk hát magunkat a Szentháromságos egy Istenre!

Az Atyára, aki gondviselő szeretettel vezet.

A Fiúra, aki előttünk jár és megváltott bennünket.

A Szentlélekre, aki napról napra erőt ad, hogy hűségesen követhessük Krisztust.

Urunk Jézus Krisztus!

Köszönjük, hogy ma újra magadhoz hívtál bennünket. Add, hogy mindig Téged tegyünk életünk első helyére.

Erősítsd meg a fáradtakat, vigasztald a szomorkodókat, adj bátorságot fiataljainknak az előttük álló döntésekhez és vizsgákhoz, áldd meg a dolgozó családokat, a betegeket és az időseket.

A Szentháromságos egy Isten szeretete vezesse lépteinket ezen az előttünk álló új héten, hogy életünkkel Téged dicsőítsünk, és mások számára is a reménység hordozói lehessünk. Ámen.

Nincsenek megjegyzések:

Aki Krisztust választja, soha nem veszít - Évközi 13. vasárnap

Szentírás: 2Kir 4,8–11.14–16a :  Mt 10,37–42   Van egy kérdés, amelyet előbb-utóbb minden embernek fel kell tennie önmagának: Ki vagy mi az ...