kedd, június 23, 2026

A szűk kapu csendjében - Évközi 12. hét kedd este

2026. június 23.

Szentírás: Mt 7,6.12–14

Lassan véget ér ez a nap. Elcsendesednek a zajok, elhalványulnak a feladatok, és talán végre marad néhány nyugodt perc arra, hogy visszatekintsünk arra az útra, amelyet ma bejártunk.

Reggel Jézus a szűk kapuról beszélt nekünk. Arról az útról, amely nem mindig a legkényelmesebb, nem mindig a legnépszerűbb, de biztosan az élet felé vezet.

Most, az este csendjében érdemes megkérdeznünk magunktól: hol találkoztam ma ezzel a szűk kapuval?

Talán egy kimondatlan szóban. Talán egy türelmesebb válaszban. Talán abban, hogy nem adtam tovább egy bántó megjegyzést. Talán abban, hogy elvégeztem egy kötelességet akkor is, amikor nem volt kedvem hozzá. Vagy éppen abban, hogy segítséget nyújtottam valakinek, akit könnyebb lett volna figyelmen kívül hagyni.

A szűk kapu legtöbbször nem nagy hőstettekben jelenik meg. Inkább a hétköznapok apró döntéseiben. Olyan, mint egy keskeny ösvény az erdőben. Nem látványos, nem hangos, de biztosan a jó irányba vezet.

Lehet, hogy ma nem minden sikerült. Talán voltak pillanatok, amikor a könnyebb utat választottuk. Talán türelmetlenek voltunk, vagy önmagunk körül forogtunk. Ne csüggedjünk emiatt. Krisztus nem azért jár előttünk, hogy elítéljen, hanem hogy vezessen. Nem azt várja, hogy hibátlanok legyünk, hanem hogy újra és újra visszatérjünk hozzá.

A nap végén nem az a legfontosabb kérdés, hogy hány sikert értünk el, hanem hogy közelebb kerültünk-e Krisztushoz. Megpróbáltunk-e szeretni? Törekedtünk-e az igazságra? Keresztényként akartunk-e élni ott, ahová Isten ma állított bennünket?

Most bízzuk rá az Úrra mindazt, ami szép volt, és azt is, ami nehéz maradt. Ő a holnap útját is ismeri.

Esti ima

Urunk Jézus Krisztus!

Köszönöm Neked ezt a napot, minden örömével, fáradtságával, küzdelmével és ajándékával együtt.

Köszönöm azokat a pillanatokat, amikor segítettél a szeretet útját választani. Bocsásd meg azokat az alkalmakat, amikor a könnyebb utat kerestem, és nem figyeltem eléggé Rád.

Adj békés szívet erre az éjszakára. Gyógyítsd be a nap sebeit, oszlasd el a szorongásokat, és tölts el bizalommal a holnap iránt.

Segíts, hogy holnap is felismerjem a szűk kaput, és legyen bátorságom belépni rajta Veled együtt.

Őrizd családjainkat, barátainkat, fiataljainkat, közösségeinket, betegeinket, és mindazokat, akik ma este magányosak vagy reményvesztettek.

Udvarhelyi Madonnánk, Égi Édesanyánk, takarj be minket oltalmaddal ezen az éjszakán.

Ámen.

Útravaló gondolat:

Az életre vezető szűk kapu legtöbbször a szeretet egy apró, hűséges döntésével nyílik meg előttünk.

A szűk kapu felé vezető út – Évközi 12. hét kedd reggel

2026. június 23.

Szentírás: Mt 7,6.12–14

„Amit szeretnétek, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is tegyétek velük.” (Mt 7,12)

Kora reggel van. Talán már úton vagy a munkahelyed felé, talán egy újabb feladatokkal teli nap előtt állsz, vagy éppen a szívedben hordozol valamilyen aggodalmat, amely tegnap este sem hagyott nyugodni. Jézus ma egyszerű, mégis életet formáló útmutatást ad nekünk.

Először az aranyszabályt: „Amit szeretnétek, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is tegyétek velük.” Milyen más lenne a világ, ha ezt komolyan vennénk! Milyen más lenne egy családi vita, egy munkahelyi beszélgetés, egy szomszédi kapcsolat vagy akár egy internetes hozzászólás!

Gondolj egy hegyi ösvényre. A széles út kényelmesnek látszik. Sokan járnak rajta. Nem kell figyelni, nem kell döntéseket hozni, csak sodródni az árral. A szűk ösvény viszont meredekebb. Odafigyelést, kitartást és olykor bátorságot kíván. Jézus azt mondja: az életre vezető út ilyen. Nem mindig a könnyebb út a jobb út.

Ma talán lesz alkalom, amikor hallgathatnál, de inkább visszaszólnál. Talán lesz valaki, akit könnyebb lenne bírálni, mint megérteni. Talán adódik egy helyzet, amikor a szeretet, az igazság vagy a becsület mellett kell döntened, miközben mások a könnyebb megoldást választják. Ezek azok a pillanatok, amikor a szűk kapu előtt állsz.

A jó hír az, hogy nem egyedül kell átmenned rajta. Krisztus már előtted jár. Ő nemcsak megmutatta az utat, hanem végig is járta azt. Ha hozzá ragaszkodsz, nem tévedsz el.

Ne félj ma a nehezebb, de helyes döntésektől! A szűk kapu mögött nem veszteség vár, hanem az a béke és öröm, amelyet csak Isten tud adni.

Ima

Urunk Jézus Krisztus!
Köszönöm ezt az új napot. Adj tiszta szívet, hogy úgy bánjak másokkal, ahogyan szeretném, hogy velem bánjanak. Adj bátorságot a helyes döntésekhez, és erőt, hogy a szűk kaput válasszam akkor is, amikor a könnyebb út csábít. Vezess ma is a Te utadon, hogy egyre közelebb kerüljek Hozzád és embertársaimhoz. Ámen.

Útravaló gondolat:
Ma ne azt kérdezd, melyik út a könnyebb, hanem azt, melyiken tudsz hűségesebben Krisztussal járni.

hétfő, június 22, 2026

Egy kicsengetési kép két oldala: Amikor egy mosoly mögött egy egész papi élet visszhangzik

Harminckilenc évvel ezelőtt, 1987. június 21-én, Jakab Antal püspök úr pappá szentelt a gyulafehérvári székesegyházban. Akkor egyetlen mondatot választottam papi jelmondatomnak Jézus főpapi imájából:

„Értük szentelem magamat, hogy ők is szentek legyenek az igazságban.” (Jn 17,19)

Fiatal papként még nem tudtam, hogy ez a mondat milyen hosszú utat fog bejárni bennem. Nem tudtam, kik lesznek azok az „értük”, akikért majd imádkozom, dolgozom, virrasztok, aggódom, örülök és olykor könnyezem. Nem tudtam, hány emberi sors érinti majd meg az enyémet, és hány emberi szív hagy nyomot az én szívemben.

Az elmúlt harminckilenc év alatt kaptam sok elismerést, köszönetet, ajándékot, kedves szót és bátorítást. Mégis azt kell mondanom: vannak pillanatok, amikor az ember úgy érzi, hogy Isten egyszer csak félrehúzza a függönyt, és megmutat valamit abból, hogy nem volt hiábavaló az út.

Néhány nappal papi évfordulóm előtt egyik fiatal barátomtól kaptam egy kicsengetési emlékképet. Egy mosolygó fényképet. Első pillantásra egyszerű ajándéknak tűnt.

Aztán megfordítottam.

És a hátoldalon ezt olvastam:

„Atyám, barátom, útitársam és testvérem...”

Ahogy soronként haladtam előre, úgy éreztem, mintha nem tintával írt mondatokat olvasnék, hanem egy szív dobbanásait hallgatnám.

Ott volt minden, amit együtt megéltünk.

Beszélgetések.

Imák.

Könnyek.

Őszinte vallomások.

Barátság.

Szentmisék.

Keresések.

Küzdelmek.

És mindenekelőtt: Isten.

Aztán eljutottam ahhoz a mondathoz, amely talán örökre bennem marad:

„A mosoly a szívemből jön, a szívem egy kis darabja a Te szívedből van. Így ez a mosoly a Tiéd is.”

Megálltam.

Mert hirtelen megértettem valamit.

Egy pap élete során sokszor nem látja munkájának gyümölcseit. Elveti a magot, de nem tudja, mi lesz belőle. Elmond egy prédikációt, meghallgat egy gyónást, beszélget valakivel egy templomkertben, a város utcáján vagy egy kolostor folyosóján. Imádkozik valakiért. Bátorít valakit.

Aztán megy tovább.

És közben gyakran kap kritikát, félreértést, igazságtalan ítéleteket, bántó szavakat is.

Vannak mondatok, amelyeket évtizedek múltán is hordoz az ember.

De vannak kegyelmi pillanatok is, amikor Isten egyetlen mozdulattal begyógyít sok régi sebet.

Számomra ez a kicsengetési kép hátoldalán lévő írás ilyen pillanat volt.

Mert ezek a sorok nem rólam szóltak.

Hanem arról, hogy Isten működik.

Arról, hogy a szeretet nem vész el.

Arról, hogy amit Krisztusért adunk oda másoknak, az egyszer csak életre kel valaki más szívében.

Amikor fiatal barátom azt írja:

„Ha szívem imádkozik, akkor a Tiéd is azt teszi, hiszen a Tiéd is alkotja...”

akkor valójában a keresztény élet egyik legmélyebb titkát fogalmazza meg.

A szeretet összekapcsol.

Nem birtokol.

Nem láncol magához.

Hanem összeköt.

Krisztusban.

Aki szeretetet kapott, maga is szeretni kezd.

Aki imádságot kapott, maga is imádkozni kezd.

Aki bizalmat kapott, maga is bizalmat tud adni.

Így születnek a lelki kapcsolatok.

Így épül az Egyház.

Így válik valóra Jézus ígérete.

Az evangéliumban ezt mondja:

„Bizony mondom nektek, mindenki, aki értem és az evangéliumért elhagyja otthonát, testvéreit, anyját, apját, gyermekeit vagy földjét, százannyit kap, most ezen a világon otthont, testvért, anyát, gyermeket és földet – bár üldözések közepette –, az eljövendő világban pedig örök életet.” (Mk 10,29-30)

Sokszor elmélkedtem már ezen a mondaton.

Most azonban új szót szeretnék hozzátenni.

A saját tapasztalatom alapján.

Úgy érzem, hogy a felsorolásból nem hiányozhat az igaz barát sem.

Mert Isten valóban százannyit ad.

Ad testvéreket.

Ad lelki gyermekeket.

Ad társakat a zarándokúton.

És olykor ad egy-egy olyan barátot is, akinek jelenléte maga a válasz egy régi imára.

Aki által megsejthetjük, hogy a szeretetnek valóban van örök élete.

A kicsengetési képen egy mosolygó fiatalember látható.

De, amikor ránézek, valójában nemcsak őt látom.

Látom benne Isten hűségét.

Látom benne a kegyelem munkáját.

Látom benne harminckilenc év örömét és küzdelmét.

És látom benne azt a csendes bizonyosságot, hogy Krisztus egyetlen szeretetből fakadó gesztust sem felejt el.

Semmit.

Még azt sem, amiről mi magunk már rég megfeledkeztünk.

Ezért ma elsősorban nem fiatal barátomnak, barátaimnak mondok köszönetet.

Hanem az Úrnak.

Mert megengedte, hogy a fiatalok életében atya, barát, útitárs és testvér lehessek.

Megengedte, hogy együtt járjunk egy darabig életünk zarándokútján.

Megengedte, hogy a hitről, az evangéliumról, az életről és Őróla beszélgessünk.

És megengedte, hogy egy napon egy egyszerű kicsengetési kép hátoldalán elolvassam papi hivatásom egyik legszebb visszaigazolását.

Mert vannak ajándékok, amelyeket kéz ad át.

És vannak ajándékok, amelyeket egy szív bíz rá egy másik szívre.

Ez a kép ilyen ajándék.

És amikor a nehezebb napokon újra ránézek az ajándékozó mosolyára, nemcsak az ő arcát fogom látni benne, hanem sok más fiatalét, akikkel az Úr az évek során összekötötte az utamat.

Felidézem majd benne az együtt megtett utat.

Felismerem benne Isten csendes jelenlétét.

És újra hálát adok azért, hogy Krisztus egyetlen szeretetből fakadó gesztust sem felejt el.

És hallani fogom azt az üzenetet is, amelyet az Úr ezen a képen keresztül súgott a lelkemnek:

„A szeretet, amit adtál, nem veszett el. Hazatalált egy másik szívben.”

Talán ezért érintett meg ennyire fiatal Barátom néhány egyszerű mondata is:

„Jönnek rossz napok, akkor nézz a mosolyra és érezd benne otthon magad! Mert a mosoly a Tiéd is!”

Mert ebben több van egy kedves jókívánságnál. Benne van egy közösen megélt történet, a bizalom ajándéka, a Krisztusban született barátság ereje és annak bizonyossága, hogy amit szeretetből egymásnak adunk, az túléli az időt, a távolságot és az élet változásait is.

És benne van egy kívánság, amely talán nemcsak nekem szól, hanem mindannyiunknak, akik szeretnénk emberek maradni egy sokszor szeretetlen világban:

„Egy dolgot hadd kívánjak: legyen erőd szeretni és szeretve lenni!”

Harminckilenc év papi szolgálata után úgy érzem, ennél szebb visszaigazolást aligha kaphattam volna.

Mert végül talán nem az a legfontosabb, hogy mennyit tettünk, mennyit építettünk vagy mennyit szenvedtünk, hanem az, hogy maradt-e utánunk szeretet a szívekben.

Ha igen, akkor semmi sem veszett kárba.

Akkor a mag kicsírázott.

Akkor a kegyelem munkálkodott.

Akkor Krisztus valóban jelen volt közöttünk.

És ezért ma, a hála csendjében, csak ennyit tudok mondani:

Köszönöm, Uram.

Barátaim, köszönöm.

Köszönöm mindazoknak, akik valaha befogadtak a szívükbe.

És köszönöm, hogy újra megtapasztalhattam: a szeretet, amely Krisztusból fakad, soha nem vész el. Vándorol szívről szívre, nemzedékről nemzedékre, míg végül mindig hazatalál.

Szilveszter Barát

Esti lelkiismeret-vizsgálat: előbb a saját szemünkből vegyük ki a gerendát!

2026. június 22. – 12. évközi hét hétfő

Szentírás: Mt 7,1–5

Lassan véget ér ez a nap is. Talán sok örömöt kaptunk, talán nehézségekkel, csalódásokkal vagy feszültségekkel is találkoztunk. Mielőtt álomra hajtanánk a fejünket, Jézus szavai újra megszólítanak bennünket:

„Miért nézed a szálkát embertársad szemében, amikor a magadéban a gerendát sem veszed észre?”

A nap folyamán bizonyára találkoztunk olyan helyzetekkel, amikor könnyen észrevettük mások hibáit. Talán valaki megbántott bennünket, talán bosszantott egy viselkedés vagy egy kimondott szó. Most, az esti csendben Jézus arra hív, hogy ne elsősorban másokra tekintsünk, hanem saját szívünkre.

Vizsgáljuk meg őszintén lelkiismeretünket: volt-e ma olyan pillanat, amikor elhamarkodottan ítélkeztünk? Volt-e olyan szó vagy gondolat, amelyben hiányzott a szeretet? Tudtunk-e türelmesek lenni azokkal, akik gyengék vagy hibáztak?

Gondoljunk ismét a poros ablakra. Napközben talán sok mindent homályosan láttunk. Most azonban az Úr szeretetének fényében felismerhetjük mindazt, ami tisztításra szorul bennünk. Nem azért, hogy elcsüggedjünk, hanem hogy átadjuk neki gyengeségeinket.

Milyen jó tudni, hogy Isten nem vádlóként áll előttünk! Ő az irgalmas Atya, aki ismeri minden küzdelmünket. Ha hibáztunk, kész megbocsátani. Ha elfáradtunk, kész megerősíteni. Ha szeretetlenek voltunk, kész új szívet adni nekünk.

Mielőtt elalszunk, bízzuk rá mindazokat is, akikkel ma nehéz volt együtt lennünk. Kérjük rájuk ugyanazt az irgalmat, amelyet mi magunk is nap mint nap kapunk Istentől.

Ha ma nem sikerült mindenben szeretnünk, ne veszítsük el a reményt. Az Úr holnap új lehetőséget ad arra, hogy közelebb kerüljünk hozzá és egymáshoz.

Esti ima

Urunk Jézus Krisztus!
Köszönöm ezt a napot minden örömével és nehézségével együtt. Köszönöm, hogy végig velem voltál, még akkor is, amikor nem figyeltem eléggé rád. Bocsásd meg mindazt, amiben ma vétkeztem ellened vagy embertársaim ellen. Tisztítsd meg szívemet az ítélkezéstől, a haragtól és a szeretetlenségtől. Taníts alázatra, hogy felismerjem saját gyengeségeimet, és irgalomra, hogy elfogadó szívvel forduljak mások felé. Áldd meg szeretteimet, barátaimat, őrizd meg azokat is, akikkel ma nehézségem volt, és adj mindnyájunknak békés pihenést. Kezedbe ajánlom ezt az éjszakát és egész életemet. Ámen.

Esti útravaló:
Isten irgalma nagyobb minden hibánknál. Aki őszinte szívvel rábízza magát estére, az békében hajthatja álomra a fejét.

Előbb a saját szemünkből vegyük ki a gerendát! – 12. évközi hét hétfő reggel

2026. június 22.

Szentírás: Mt 7,1–5

Új nap virradt ránk. Mindannyian hordozzuk a magunk feladatait, gondjait és terheit. Talán nehéz beszélgetések, megoldatlan problémák vagy régi sebek kísérnek bennünket ezen a reggelen. Jézus ma mégis egy különös, de nagyon fontos dologra hívja fel a figyelmünket:

„Miért nézed a szálkát embertársad szemében, amikor a magadéban a gerendát sem veszed észre?”

Milyen könnyen észrevesszük mások hibáit! Egy rossz szó, egy mulasztás, egy kellemetlen viselkedés azonnal szemet szúr nekünk. Olykor egész nap képesek vagyunk magunkban hordozni valaki hibáját. Jézus azonban ma gyengéden megállít bennünket, és a saját szívünk felé fordítja tekintetünket.

Gondoljunk egy poros ablakra. Hiába panaszkodunk arra, hogy odakint minden homályos, ha közben maga az üveg piszkos. Először az ablakot kell megtisztítani. Csak utána látunk tisztán.

Ugyanez történik a lelkünkben is. Sokszor nem a világ lett sötétebb körülöttünk, hanem a szívünk fáradt el, sértődött meg, vagy telítődött ítélkezéssel. Jézus nem azt mondja, hogy ne lássuk meg a rosszat. Azt mondja: előbb engedjük, hogy ő gyógyítsa meg a saját szívünket.

Mert aki ismeri a saját gyengeségét, az irgalmasabb lesz másokkal. Aki tudja, hányszor bocsátott meg neki az Úr, az könnyebben bocsát meg embertársának is. Aki naponta megtapasztalja Isten türelmét, az maga is türelmesebbé válik.

Ma próbáljunk meg egyetlen dolgot tudatosan gyakorolni: amikor valakinek a hibája bosszantani kezd bennünket, mielőtt ítélkeznénk, mondjunk egy rövid imát érte. Meg fogjuk tapasztalni, mennyire másképp látjuk majd őt.

Jézus nem bírói széket készít nekünk, hanem testvéri szívet. Nem azért jött, hogy elítéljen, hanem hogy megmentsen. És arra hív, hogy mi is így bánjunk egymással.

Ha ma sikerül kevesebbet ítélnünk és többet szeretnünk, akkor közelebb kerülünk Krisztushoz.

Ima

Urunk Jézus Krisztus!
Köszönjük, hogy ismered szívünk minden gyengeségét, és mégis szeretsz bennünket. Add, hogy ma ne mások hibáit keressük, hanem saját megtérésünkön dolgozzunk. Tisztítsd meg tekintetünket, hogy irgalommal nézzünk embertársainkra. Adj alázatos szívet, amely kész a bocsánatra, a megértésre és a szeretetre. Kísérj bennünket ezen a napon, hogy jelenléted békét teremtsen bennünk és körülöttünk. Ámen.

vasárnap, június 21, 2026

Ne féljetek! Krisztus ismer bennünket név szerint - Évközi 12. vasárnap - Kézdiszentkereszt

Szentírás: Jer 20,10–13; Mt 10,26–33

A mai evangéliumban Jézus háromszor ismétli ugyanazt a mondatot:

„Ne féljetek!”

Ha valaki háromszor mond el valamit, akkor tudjuk, hogy azt nagyon fontosnak tartja. Jézus is tudja, milyen könnyen beköltözik a félelem az ember szívébe. Nemcsak a hitetlen emberébe, hanem a hívő emberébe is.

Mert valljuk be őszintén: sokszor félünk.

Félünk attól, hogy mi lesz a családunkkal. Félünk a betegségtől. Félünk az anyagi bizonytalanságtól. Félünk attól, hogy gyermekeink vagy unokáink milyen világban nőnek fel. A fiatal fél az érettségitől felvételitől, a pályaválasztástól, a jövőjétől. A szülő attól fél, hogy jól neveli-e gyermekét. Az idős ember attól, hogy egyszer magára marad.

És van egy másik félelem is, amelyről ritkábban beszélünk: félünk attól, hogy felvállaljuk Krisztust.

Félünk attól, hogy mit gondolnak majd rólunk.

Félünk attól, hogy kinevetnek.

Félünk attól, hogy maradinak neveznek.

Félünk attól, hogy a hitünk miatt különbözni fogunk másoktól.

Éppen ezért hangzik ma olyan erővel Jézus szava: „Ne féljetek az emberektől!”

Figyeljük meg: Jézus nem azt mondja, hogy nincsenek veszélyek, hogy minden könnyű lesz, hogy a keresztény ember útja akadálymentes.

Hanem azt mondja: nem vagytok egyedül. - Ez a különbség.

A keresztény ember élete nem problémamentes élet, hanem Krisztussal együtt hordozott élet.

Jeremiás próféta ezt már évszázadokkal korábban megtapasztalta. Hűségesen hirdette Isten szavát, mégis üldözték. Nem ünnepelték, hanem támadták. Nem dicsérték, hanem gúnyolták.

Mégis ezt mondja: „De az Úr velem van, mint hős harcos.”

Milyen gyönyörű hitvallás!

Nem azt mondja: erős vagyok, hogy mindent megoldok, hogy

 nincs szükségem senkire. Hanem azt mondja: az Úr velem van.

Testvéreim, az igazi keresztény erő nem abból fakad, hogy nekünk mindenre van válaszunk, hanem abból, hogy tudjuk, kihez tartozunk.

Amikor egy gyermek az édesapjával megy az erdőben, nem azért nem fél, mert ismeri az utat. Sokszor fogalma sincs róla, merre járnak. De tudja, hogy az apja ismeri az utat.

A hit is valami ilyesmi. Nem mindig látjuk a következő kanyart.

Nem tudjuk, mit hoz a jövő hét, a következő év vagy akár a holnap. De tudjuk, hogy Krisztus előttünk jár. És ez elég.

A mai evangélium egyik legszebb mondata talán ez: „Nektek még a hajatok szálai is mind számon vannak tartva.”

Micsoda vigasztaló kijelentés!

A mai világban könnyű elveszni a tömegben. Sokszor úgy érezzük, hogy senki sem figyel ránk igazán. Lehet, hogy valaki egyedül él. Lehet, hogy özvegy. Lehet, hogy régóta hordoz egy betegséget. Lehet, hogy sokszor úgy érzi: róla már megfeledkeztek.

Jézus ma azt mondja: Isten nem feledkezett meg rólad.

Tudja a nevedet. Ismeri az arcodat. Látja a titkon ejtett könnyeidet. Hallja az imádat. Tudja, mit hordozol a szívedben.

Lehet, hogy mások nem veszik észre a küzdelmedet, de Isten látja.

Lehet, hogy mások nem értik a fájdalmadat, de Isten érti.

Lehet, hogy mások nem tudnak segíteni, de Isten melletted áll.

Ezért mondja: „Drágábbak vagytok sok verébnél.”

A világ gyakran a teljesítmény alapján értékeli az embert.

Isten nem. Ő nem azért szeret, mert sikeres vagy. Nem azért szeret, mert egészséges vagy. Nem azért szeret, mert hibátlan vagy. Hanem azért szeret, mert az ő gyermeke vagy.

És ebből fakad a mai evangélium második nagy üzenete: ha Krisztus ennyire szeret bennünket, akkor ne szégyelljük őt megvallani.

Talán ez a rész különösen fontos ma.

Mert ma nem karddal üldözik a keresztényeket errefelé. Ma inkább a közöny üldözi a hitet. A hallgatás üldözi. A szégyenkezés üldözi.

Az a gondolat üldözi, hogy „inkább nem szólok, nehogy furcsának tartsanak”. Pedig Krisztus nem hallgatott, amikor értünk ki kellett állnia. Nem hallgatott Pilátus előtt. Nem hallgatott a Golgotán. Nem szégyellt bennünket, amikor a keresztet hordozta.

A kézdiszentkereszti templom védőszentje, a Szent Kereszt is erre emlékeztet bennünket.

A kereszt nem csupán egy tárgy a templom tornyán illetve itt a főoltáron.

A kereszt nem csak egy dísz a falon.

A kereszt Krisztus szeretetének legnagyobb bizonyítéka.

A kereszt azt üzeni: Isten nem távolról szeretett bennünket. Nem csak üzenetet küldött. Nem tanácsot adott. Hanem belépett a szenvedésünkbe, és vállára vette a mi terhünket.

Ezért amikor keresztet vetünk, nem egy szokást végzünk. Hanem hitvallást teszünk.

Azt mondjuk: Krisztushoz tartozom. És milyen nagy szüksége van ma a világnak ilyen hitvalló emberekre!

Nem hangoskodó emberekre. Nem veszekedő emberekre. Nem ítélkező emberekre. Hanem hitvalló emberekre.

Olyan édesapákra, akik együtt imádkoznak családjukkal.

Olyan édesanyákra, akik továbbadják gyermekeiknek a hitet.

Olyan nagyszülőkre, akik nemcsak örökséget, hanem Krisztust is továbbadják unokáiknak.

Olyan fiatalokra, akik nem szégyellik templomba járni.

Olyan munkásokra, gazdákra, tanárokra, alkalmazottakra, akik becsületesen dolgoznak, mert tudják: munkájukat Isten előtt végzik.

A tanúságtétel elsősorban nem szavakkal kezdődik. Hanem élettel.

Az emberek először az életünket olvassák, és csak utána hallgatják meg a szavainkat.

Lehet, hogy ezen a héten valaki éppen a te türelmedből fogja megérteni Krisztust.

Lehet, hogy valaki a te megbocsátásodból fogja megérteni az evangéliumot.

Lehet, hogy valaki a te reményedből fog erőt meríteni.

Lehet, hogy valaki azért talál vissza Istenhez, mert látja, hogy te a nehézségek között sem veszíted el a békédet.

Ezért a mai evangélium kérdése nagyon személyes:

Ha ma kellene bizonyítékot felmutatni arra, hogy Krisztushoz tartozom, mi lenne az?

A vasárnapi szentmisém?

A családi imám?

A megbocsátásom?

A becsületes munkám?

A szeretetem?

A reményem?

A következő hétre vigyünk magunkkal egy képet.

Képzeljük el a templomunk tornyán álló keresztet.

Ott áll az esőben és a szélben a napsütésben és a viharban.

Nem mozdul el. Nem fordul vissza. Nem menekül el.

Csendesen áll és az ég felé mutat.

A keresztény ember hivatása is ez.

Nem harsányan.

Nem erőszakosan.

Hanem hűségesen.

Állni Krisztus mellett jó időben és nehéz időben egyaránt.

És amikor majd ezen a héten újra megérkeznek a gondok, a félelmek, a bizonytalanságok, jusson eszünkbe Jézus háromszoros üzenete:

„Ne féljetek!”

Mert aki Krisztushoz tartozik, annak az élete végső soron nem a félelem története. - Hanem a bizalom története.

Nem a vereség története. - Hanem a kegyelem története.

Nem a sötétség története. - Hanem annak a Krisztusnak a története, aki a kereszt után feltámadt, és ma is ezt mondja nekünk:

„Veled vagyok minden nap, a világ végéig.”

Ima

Urunk Jézus Krisztus!

Köszönjük, hogy ismersz bennünket név szerint, és soha nem hagysz magunkra bennünket. Erősítsd hitünket, amikor félünk, és adj bátorságot, amikor tanúságot kell tennünk rólad.

Taníts bennünket úgy élni, hogy családunkban, falunkban, munkahelyünkön és közösségeinkben felismerhető legyen rajtunk a te jelenléted.

Add, hogy a Szent Kereszt oltalma alatt hűségesen megvalljunk téged szavainkkal és életünkkel, és egykor te is megvallj bennünket mennyei Atyád előtt.

Assisi Szent Ferenc közbenjárására őrizd meg szívünk békéjét, reményét és örömét. Ámen.

szombat, június 20, 2026

Ne a holnap terhét cipeld, hanem a mai nap kegyelmét! - 11. évközi hét szombat reggel

2026. június 20.
Szentírás: Mt 6,24–34

Talán már most, kora reggel ott motoszkál benned valami aggodalom. Egy megoldatlan probléma. Egy betegség. Egy családi nehézség. Egy vizsga, egy munkahelyi feladat, egy bizonytalan jövő. Sokszor úgy ébredünk, hogy még el sem kezdődött a nap, de már a holnap terheit hordozzuk.

Jézus azonban ma megállít bennünket, és szelíden ezt mondja: „Ne aggódjatok a holnap miatt!”

Nem azt mondja, hogy ne tervezz. Nem azt mondja, hogy ne dolgozz. Nem azt mondja, hogy ne vállald a felelősséget. Hanem azt mondja: ne engedd, hogy a félelem uralja a szívedet.

Képzelj el egy vándort, aki hosszú útra indul. Ahelyett, hogy csak a mai napi elemózsiát vinné magával, felkapja a következő hét minden kenyerét, vizét és csomagját is. Néhány kilométer után összerogy a súly alatt. Nem az út ölte meg, hanem az a teher, amelyet nem kellett volna egyszerre cipelnie.

Sokszor mi is így élünk. Nemcsak a mai gondjainkat hordozzuk, hanem a holnapiakat, a jövő hetieket, sőt még azokat is, amelyek talán soha nem következnek be.

Jézus ma a mezők liliomaira és az ég madaraira mutat. Nem lustaságra tanítanak bennünket, hanem bizalomra. A mennyei Atya gondoskodik róluk. Mennyivel inkább gondoskodik azokról, akiket saját gyermekeinek nevez!

Ezért ma, amikor szorongás kopogtat a szíved ajtaján, ne a félelmet ültesd az első helyre, hanem Krisztust. Mondd ki bátran:

„Uram, nem látom az egész utat, de elég, ha Te látod. Nem ismerem a holnapot, de ismerem azt, aki a holnapot a kezében tartja.”

Aki Isten országát keresi, az nem marad magára az élet útján. A Gondviselő Atya ma is előttünk jár, mellettünk marad és hordoz bennünket akkor is, amikor mi már elfáradtunk.

Imádság

Uram Jézus Krisztus!

Annyi minden miatt aggódom, és sokszor olyan terheket is magamra veszek, amelyeket nem nekem kell hordoznom. Taníts bízni a mennyei Atya szeretetében! Add, hogy a mai nap feladatait hűséggel végezzem, de a jövőmet rád merjem bízni. Amikor félelem támad bennem, emlékeztess arra, hogy soha nem hagysz magamra. Erősíts meg szereteteddel, vezess békességeddel, és segíts, hogy ma is Isten országát keressem mindenekelőtt.

Ámen.

Útravaló gondolat

A holnap bizonytalanságát ne a saját válladon hordozd, hanem tedd le Krisztus kezébe, aki már ma is gondoskodik rólad. 

péntek, június 19, 2026

Amit ma a szíved táplált, azt viszed magaddal az éjszakába – 11. évközi hét péntek este

2026. június 19.

Szentírás: Mt 6,19–23

Lassan véget ér ez a nap. Talán fáradt vagy, talán sok minden történt veled, és talán vannak olyan dolgok is, amelyek még most sem hagynak nyugodni. Mielőtt azonban álomra hajtanád a fejedet, állj meg egy pillanatra Isten jelenlétében.

Reggel Jézus arra hívott bennünket, hogy vizsgáljuk meg: hol van a kincsünk. Most este ugyanezt a kérdést másképpen tehetjük fel:

Mi töltötte be ma a szívemet?

Mire fordítottam a legtöbb figyelmet? Mi okozott örömet? Mi váltott ki bennem aggodalmat, haragot vagy csalódottságot? Miért adtam hálát, és mi miatt panaszkodtam?

A nap eseményei sokszor megmutatják, mi lakik igazán a szívünk mélyén. Ahogyan a kertész által gondozott növény növekszik, úgy növekednek bennünk azok a gondolatok és vágyak is, amelyeket táplálunk.

Talán ma sikerült szeretettel fordulnod valaki felé. Talán türelmesebb voltál, mint máskor. Talán volt egy rövid pillanat, amikor megérezted Isten közelségét. Ezek mind olyan kincsek, amelyeket sem a moly, sem a rozsda nem emészthet meg.

De lehet, hogy ma hibáztál. Talán türelmetlen voltál, megbántottál valakit, vagy hagytad, hogy a félelem, az önzés vagy a keserűség vezessen. Ne csüggedj emiatt. Az Úr nem azért világít rá a szívünk állapotára, hogy elítéljen bennünket, hanem hogy gyógyítson és újrakezdésre hívjon.

Jézus ma este is arra emlékeztet: a legnagyobb kincs nem az, amit birtoklunk, hanem az, akit szeretünk. És amikor Őt választjuk újra és újra, akkor szívünk lassan az Ő világosságával telik meg.

Most, a nap végén bízd rá mindazt, ami sikerült, és mindazt is, ami nem. Add át neki örömeidet, fáradtságodat, kérdéseidet és sebeidet. Ő hűségesen őrzi mindazt, amit szeretettel a kezébe helyezel.

Esti ima

Urunk Jézus Krisztus!

Köszönöm Neked ezt a napot, minden örömével, találkozásával, feladatával és tanításával együtt. Köszönöm azokat a pillanatokat, amikor közel voltál hozzám, még akkor is, ha nem mindig vettem észre jelenlétedet.

Bocsásd meg mindazt, amiben ma eltávolodtam Tőled vagy embertársaimtól. Bocsásd meg türelmetlenségemet, önzésemet, félelmeimet és mulasztásaimat.

Tisztítsd meg szívemet mindattól, ami nem Tőled való. Erősítsd bennem a hitet, a reményt és a szeretetet. Taníts arra, hogy valódi kincsemet Benned keressem, és ne a mulandó dolgokban.

Most kezedbe helyezem egész életemet, szeretteimet, gondjaimat és a holnapi napot is. Őrizz meg békédben ezen az éjszakán, és adj nyugodt pihenést testemnek és lelkemnek.

Ámen.

Esti útravaló

Amit ma a szívedben őriztél, azt viszed magaddal az éjszakába. Bízd hát szívedet Krisztusra, mert az Ő békéje őrzi meg legjobban.

Amit a szíved őriz, az formálja az életedet – 11. évközi hét péntek reggel

2026. június 19.

Szentírás: Mt 6,19–23

Kora reggel ébredtél. Talán még álmosan készülsz a munkába, a tanulásra vagy a rád váró feladatokra. Talán már most ott motoszkálnak benned a gondok, a határidők, a félelmek vagy a megoldásra váró problémák. Jézus azonban ma egy különös kérdéssel fordul hozzád: Hol van a kincsed?

„Ahol a kincsed van, ott lesz a szíved is.”

(A Biblia nyelvén a „szív” nem csupán az érzelmek helye, hanem az ember belső központja: gondolatainak, vágyainak, döntéseinek és egész életirányának forrása.)

Milyen egyszerű mondat, és mégis milyen mély igazság! Mert amire a legtöbbet gondolunk, amiért a legtöbbet aggódunk, amit a legjobban féltünk vagy vágyunk, az lassan a szívünk középpontjává válik.

Képzeld el, hogy egy kertész minden nap ugyanazt a növényt öntözi. Nem csoda, hogy az nő meg a leginkább. A szívünk is ilyen. Amit nap mint nap táplálunk figyelmünkkel, gondolatainkkal és vágyainkkal, az növekszik bennünk.

Ha csak a pénz, a siker, az emberi elismerés vagy a félelmeink körül forognak gondolataink, akkor ezek fogják uralni a szívünket. Ha azonban Krisztus jelenlétét, Isten igéjét, a szeretetet, az imádságot és az irgalmasságot tápláljuk magunkban, akkor lelkünk világosabbá válik.

Jézus ezért beszél a szemről is: „A test mécsese a szem.” Nem csupán a testi szemünkről van szó, hanem arról, hogyan nézzük a világot. A hála szemével vagy az elégedetlenségével? A hit szemével vagy a félelemével? Az irgalom szemével vagy az ítélkezésével?

A mai napon próbálj meg többször megállni egy pillanatra, és feltenni magadnak a kérdést: Most éppen mi tölti be a szívemet? Mi az én igazi kincsem?

Ha erre őszintén válaszolsz, közelebb kerülsz önmagadhoz, és még inkább Krisztushoz.

Ne feledd: a földi dolgok elmúlnak, de amit Isten szeretetében teszünk, annak örök értéke van.

Ima

Urunk Jézus Krisztus!
Segíts, hogy ma ne a mulandó dolgok után fussak, hanem azt keressem, ami valóban értékes. Tisztítsd meg tekintetemet, hogy a Te világosságoddal lássam a nap eseményeit. Őrizd meg szívemet a hiábavalóságtól, a félelemtől és a csüggedéstől. Taníts arra, hogy Benned találjam meg legnagyobb kincsemet, és egész nap Hozzád igazítsam gondolataimat, döntéseimet és tetteimet. Ámen.

Útravaló gondolat

A szíved mindig afelé halad, amit a legnagyobb kincsednek tartasz – ezért válaszd ma újra Krisztust.

csütörtök, június 18, 2026

Amikor este már a csend is imádsággá válik - 11. évközi hét csütörtök este

2026. június 18.

Szentírás: Mt 6,7–15

Lassan véget ér ez a nap. Talán sok minden történt veled. Voltak örömök, találkozások, feladatok, amelyek sikerültek, és talán olyan pillanatok is, amelyek nehezek voltak vagy csalódást okoztak.

Most, amikor készülődsz a pihenésre, érdemes egy pillanatra megállni Isten jelenlétében.

Jézus ma arra emlékeztetett bennünket, hogy mennyei Atyánk már azelőtt tudja, mire van szükségünk, hogy kérnénk tőle. Milyen jó ezt este újra meghallani! Hiszen lehet, hogy vannak érzések, amelyeket még most sem tudsz megfogalmazni. Lehet, hogy vannak kérdések, amelyekre nem kaptál választ. Talán olyan terheket hordozol, amelyeket nehéz szavakba önteni.

De Isten előtt nem kell mindent megmagyaráznod.

Ő látta a mai napodat az első perctől az utolsóig. Ismeri a küzdelmeidet, a fáradtságodat, az örömeidet és a titkos sóhajaidat is. Tudja, mikor voltál türelmes, és azt is, mikor hibáztál. Mégis szeretettel tekint rád.

Az esti csend különleges ajándék. Ilyenkor nem kell teljesíteni, sietni vagy bizonyítani. Egyszerűen csak megpihenhetsz Isten közelében, mint a gyermek, aki biztonságban érzi magát édesapja mellett.

Talán most érdemes végiggondolnod: van-e valaki, akinek még nem tudtál megbocsátani? Van-e olyan szó vagy esemény, amely még mindig nyugtalanít? Add át ezeket is az Úrnak. Nem kell egyetlen este alatt mindent megoldanod. Elég, ha megnyitod előtte a szívedet.

És ha már nincs erőd hosszú imádságra, talán elég ennyi:

„Atyám, a kezedbe teszem ezt a napot.”

Ő érti a rövid imát is. Érti a csendet is. Érti a könnyeket és a hálát egyaránt.

Pihenj meg ma este ebben a bizalomban.

Esti ima

Mennyei Atyám!
Köszönöm ezt a napot minden örömével és nehézségével együtt. Köszönöm, hogy végig velem voltál akkor is, amikor nem vettem észre jelenlétedet. Bocsásd meg hibáimat, mulasztásaimat és mindazt, amivel megbántottalak vagy embertársaimat. Segíts szívből megbocsátani azoknak, akik ma fájdalmat okoztak nekem. Kezedbe helyezem aggodalmaimat, terveimet és szeretteimet. Add, hogy békében hajtsam álomra a fejemet, és holnap új erővel ébredjek szeretetedben. Ámen.

Lefekvés előtti gondolat: 

Nem az számít, hogy ma mindent tökéletesen tettél-e, hanem hogy este újra Isten szerető kezébe tudod helyezni az életedet.

Befejezés helyett: Útravaló az útra - „Felállni és örülni” – Lelki edzéssorozat fiataloknak és mindazoknak, akik Krisztussal akarnak újrakezdeni

Amikor elindult ez a sorozat, egy nagyon egyszerű, mégis fontos cél vezetett.

Láttam fiatalokat, akik komolyan veszik Krisztust.

Akik nem játszanak a hittel.

Akik szeretnének tisztán élni.

Akik szeretnék összhangba hozni az evangéliumot a hétköznapjaikkal.

És éppen ezért, amikor elbuknak, elesnek vagy visszaesnek, gyakran jobban szenvednek, mint mások.

Mert fáj nekik, hogy nem olyanok, amilyenek szeretnének lenni.

Ezért indult ez a lelki edzés.

Nem azért, hogy még több terhet rakjunk magunkra.

Hanem hogy megtanuljuk Krisztus szemével nézni önmagunkat.


🌱 Mit tanultunk ezen a hét állomáson?

1. Elestem, de nem vagyok elveszve.

Az elesés nem az identitásom.

Nem a bűnöm mondja meg, ki vagyok.

Isten gyermeke vagyok.


2. A bűnbánat nem önmarcangolás.

A bánat ajtó.

Nem lakóhely.

A bűnbánat Krisztushoz vezet.

Az önvád önmagam körül forgat.


3. Megbántam, letettem.

Nem kell örökké cipelnem azt, amit Krisztus már kész levenni rólam.

A megbocsátott bűn nem lehet teher, amit újra és újra visszaveszek.


4. Krisztus irgalma nagyobb.

Nincs olyan bukás, amely nagyobb lenne az Ő szereteténél.

Nincs olyan sötétség, amely erősebb lenne az Ő világosságánál.


5. Most felállok.

Van egy pont, ahol már nem elemezni kell.

Nem önmagamat vizsgálgatni.

Hanem engedni, hogy Krisztus megfogja a kezemet.

És felállni.


6. Örömmel megyek tovább.

A keresztény öröm nem jutalom.

Az öröm erőforrás.

Nem abból fakad, hogy könnyű az út.

Hanem abból, hogy Krisztus velünk jár rajta.


7. Szeretve vagyok – ez az alap.

Nem azért szeret az Isten, mert jól csinálom az életet.

Azért tudom újra és újra elkezdeni, mert szeretve vagyok.

Minden innen indul.

És minden ide tér vissza.


🧭 Hogyan tovább?

Most kezdődik a legfontosabb rész.

Nem a sorozat olvasása.

Hanem a megélése.

Néhány egyszerű lelki szokás talán segíthet:

1. Elesés után ne maradj egyedül.

Fordulj Krisztushoz gyorsan.

Ne napok múlva.

Ne hetek múlva.

Hanem minél hamarabb.

A kísértő a távolságot szereti.

Krisztus a közelséget.


2. Gyónj rendszeresen.

Nem azért, mert rossz vagy.

Hanem azért, mert újrakezdeni akarsz.

A szentgyónás nem a kudarc szentsége.

Hanem a remény szentsége.


3. Minden nap keress örömöt.

Ne csak a problémákat számold.

Számold a kegyelmeket is.

Esténként, visszatekintve a napra, írj le három apró örömöt, amit megéltél.

Meg fogsz lepődni, mennyi ajándék vesz körül.


4. Ne csak önmagaddal foglalkozz.

A legjobb gyógyszer sokszor nem az önvizsgálat.

Hanem a szeretet.

Segíts valakinek.

Hallgass meg valakit.

Mosolyogj rá valakire.

Az öröm gyakran ott születik, ahol önmagunkból kilépünk.


5. Maradj Krisztus közelében.

Az Eucharisztia.

A szentmise.

Az ima.

A Szentírás.

Nem „plusz programok”.

Hanem a lélek táplálékai.

Aki nem táplálkozik, előbb-utóbb legyengül.

A lelki életben is így van.


🌿 Végül pedig...

Ha ebből az egész sorozatból csak egyetlen mondatot vinnél magaddal, legyen ez:

Nem az a legfontosabb, hogy hányszor estél el.

Hanem az, hogy újra és újra Krisztus felé fordulsz-e.

Mert Ő ma is ugyanaz, mint a tékozló fiú atyja.

Vár.

Ölel.

Felemel.

És útnak indít.

Ezért lehet felállni.

Ezért lehet örülni.

És ezért lehet újrakezdeni.

Mindig.

🙏 Köszönöm, hogy végig jártad velem ezt a hét állomást.

Ez a sorozat most véget ér, de talán éppen most kezdődik valami igazán fontos, a te történeted.

Az a történet, amelyet napról napra írsz a döntéseiddel, a küzdelmeiddel, az újrakezdéseiddel és az örömeiddel. Nem kész forgatókönyvet kapsz, hanem egy utat, amelyen Krisztus veled akar járni.

Hogy milyen lesz ez a történet? Részben rajtad múlik. És még inkább azon, hogy mennyire engeded, hogy Isten formálja a szívedet, vezesse a lépteidet, és kibontakoztassa benned azt az embert, akinek megálmodott.

Imádkozom azért, hogy egyre inkább a remény, a hit, a szeretet és a krisztusi öröm története legyen.

Utó irat: 

Ha van olyan lelki téma, kérdés vagy küzdelem, amelyről szívesen olvasnál egy következő sorozatban, írd meg kommentben vagy üzenetben. Örömmel fogadok ötleteket, hogy együtt keressük azokat az utakat, amelyek segítenek lelki életünk növekedésében és kibontakozásában.

Imával: Szilveszter barát

A korábbi részek az alábbi linkeken érhetők el: 

Bevezető

https://frszilveszter.blogspot.com/2026/05/felallni-es-orulni-lelki-edzessorozat.html

1. Elestem, de nem vagyok elveszve - „Felállni és örülni” – Lelki edzéssorozat - 1. alkalom

https://frszilveszter.blogspot.com/2026/05/elestem-de-nem-vagyok-elveszve-felallni.html

2. A bűnbánat nem önmarcangolás – „Felállni és örülni” – Lelki edzéssorozat - 2. alkalom

https://frszilveszter.blogspot.com/2026/05/a-bunbanat-nem-onmarcangolas-felallni.html

3. Megbántam, letettem… - „Felállni és örülni” – Lelki edzéssorozat 3. alkalom

 https://frszilveszter.blogspot.com/2026/05/megbantam-letettem-felallni-es-orulni.html

4. Krisztus irgalma nagyobb – „Felállni és örülni” – Lelki edzéssorozat - 4. alkalom

https://frszilveszter.blogspot.com/2026/05/krisztus-irgalma-nagyobb-felallni-es.html

5. Most felállok - „Felállni és örülni” – Lelki edzéssorozat - 5. alkalom

https://frszilveszter.blogspot.com/2026/05/most-felallok-felallni-es-orulni-lelki.html

6. Örömmel megyek tovább - „Felállni és örülni” – Lelki edzéssorozat - 6. alkalom

https://frszilveszter.blogspot.com/2026/05/orommel-megyek-tovabb-felallni-es.html

7. Szeretve vagyok – ez az alap - „Felállni és örülni” – Lelki edzéssorozat - 7. alkalom

https://frszilveszter.blogspot.com/2026/05/szeretve-vagyok-ez-az-alap-felallni-es.html 

A szűk kapu csendjében - Évközi 12. hét kedd este

2026. június 23. Szentírás: Mt 7,6.12–14 Lassan véget ér ez a nap. Elcsendesednek a zajok, elhalványulnak a feladatok, és talán végre mar...