péntek, június 26, 2026

Amikor Krisztus keze még mindig tart – 12. évközi hét péntek este

2026. június 26.

Szentírás: Mt 8,1–4

Lassan csendbe borul a nap. Talán már minden feladat mögötted van, talán még mindig zakatolnak benned a gondolatok. Most azonban állj meg egy pillanatra, és tekints vissza erre a napra Krisztus szemével.

Reggel azt hallottuk az evangéliumban, hogy Jézus kinyújtotta a kezét a leprás felé, megérintette, és ezt mondta: „Akarom, tisztulj meg!”

Most este kérdezd meg magadtól: hol érintett meg ma engem az Úr?

Talán egy jó szóban, amelyet éppen akkor kaptál, amikor szükséged volt rá. Talán egy nehéz helyzetben adott türelemben. Talán egy elkerült veszekedésben, egy váratlan mosolyban, egy csendes imádságban vagy egyszerűen abban, hogy ma is volt erőd továbbmenni.

És ha ma mégis elestél? Ha ingerlékeny voltál, türelmetlen, önző vagy gyenge? Ne feledd: Jézus nem azért nyújtja ki a kezét, mert már tökéletesek vagyunk, hanem azért, hogy felemeljen bennünket. Az Ő szeretete nem fogy el estére. Nem mondja: „Holnap talán.” Ma este is ugyanazt mondja: „Akarom.”

Képzeld el, hogy egy hosszú vándorút után leteszed a nehéz hátizsákodat. Egész nap cipelted, és szinte észre sem vetted, milyen súlyos lett. Az esti pihenés előtt végre leemelheted a válladról. Így tedd most le Krisztus elé mindazt, amit ma magaddal hordoztál: a fáradtságodat, a hibáidat, a kimondatlan könnyeidet és az örömeidet is.

Holnap új nap kezdődik. De ma már nem kell tovább cipelned azt, amit az Úr készséggel átvesz tőled.

Esti ima

Uram Jézus, köszönöm, hogy ma is mellettem jártál, akkor is, amikor észrevettem, és akkor is, amikor nem. Köszönöm minden kegyelmedet, minden rejtett érintésedet. Bocsásd meg mindazt, amivel megbántottalak, tisztítsd meg újra a szívemet, és add, hogy békében hajtsam álomra a fejem. Őrizz engem és szeretteimet ezen az éjszakán, hogy holnap új reménnyel és tiszta szívvel indulhassak Veled tovább. Ámen.

Lefekvés előtti útravaló

Amikor este Krisztus kezébe teszed a szívedet, nyugodtan alhatsz, mert az a kéz, amely ma felemelt, éjjel is megtart.

„Legyetek tökéletesek…” – Vajon Jézus tényleg lehetetlent kér tőlünk?

Amikor egy őszinte kérdés közelebb visz Isten szívéhez

Nemrég egy kedves fiatal barátommal beszélgettem telefonon. Az ilyen beszélgetések mindig örömet jelentenek számomra, mert ő azok közé a fiatalok közé tartozik, akik nem elégszenek meg felszínes válaszokkal. Ha valami nem világos számára a hitben, addig kérdez, amíg meg nem érti. Nem vitatkozni akar, hanem valóban megérteni, hogy aztán élni is tudja.

Beszélgetésünk során idéztem Jézus egyik legismertebb, ugyanakkor talán egyik legnehezebben érthető mondatát:

„Legyetek hát tökéletesek, amint mennyei Atyátok tökéletes!” (Mt 5,48)

Barátom azonnal visszakérdezett:

Hogyan lehetséges ez? Hiszen Jézus tudta, hogy mi emberek soha nem lehetünk olyan tökéletesek, mint maga az Isten. Akkor miért kér tőlünk olyasmit, amit lehetetlen teljesíteni?

Bevallom, nagyon szeretem az ilyen kérdéseket. Nem azért, mert könnyű rájuk válaszolni, hanem mert ezek visznek bennünket egyre mélyebbre Isten igéjének megértésében.

És valóban: ha ezt az egyetlen mondatot kiragadjuk a környezetéből, könnyen úgy tűnhet, mintha Jézus egy elérhetetlen mércét állítana elénk. Pedig egészen másról van szó.


A Hegyi beszéd csúcspontja

Ez a mondat nem önmagában áll.

A Hegyi beszéd (Mt 5–7) Jézus egyik legcsodálatosabb tanítása. Olyan életprogram, amely megmutatja, milyen az az ember, aki valóban Isten gyermekeként akar élni.

Az ötödik fejezetben egymás után halljuk:

  • a Nyolc boldogságot,
  • a föld sójáról és a világ világosságáról szóló tanítást,
  • a törvény beteljesítését,
  • majd Jézus sorra veszi az emberi élet legfontosabb területeit: a haragot, a kiengesztelődést, a házasságot, az esküt, a bosszút és végül az ellenség szeretetét.

Minden egyes alkalommal ugyanaz történik.

Jézus nem egyszerűen új szabályokat ad.

Nem lefelé viszi a mércét.

Nem is csupán kifelé, a cselekedetekre figyel.

Hanem befelé.

A szívig.

Nem elég, hogy ne ölj.

A haragot is győzd le.

Nem elég, hogy ne paráználkodj.

A tekinteted és a szíved is legyen tiszta.

Nem elég szeretni azokat, akik szeretnek.

Tanuld meg szeretni azokat is, akik bántanak.

És amikor mindezt elmondta, akkor hangzik el a zárómondat:

„Legyetek hát tökéletesek…”

Mintha ezt mondaná:

Ez az egész életprogram egyetlen mondatban összefoglalható: váljatok olyan emberekké, akiknek a szíve egyre jobban hasonlít mennyei Atyjuk szívére.


Mit jelent valójában a „tökéletes”?

A magyar fordítás kissé félrevezet bennünket.

Mi a tökéletes emberről azt gondoljuk:

hibátlan,

tévedhetetlen,

bűntelen.

Csakhogy Jézus nem ezt a szót használta.

A görög eredetiben ez áll:

teleiosz

Ez a szó sokkal gazdagabb jelentésű.

Azt jelenti:

  • teljes,
  • érett,
  • beteljesedett,
  • célba érkezett,
  • teljességre jutott.

Jézus tehát nem azt mondja:

„Legyetek hibátlanok!”

Hanem inkább ezt:

„Váljatok teljessé! Növekedjetek abban, amire az Atya teremtett benneteket!”

Micsoda különbség!


Miben áll az Atya tökéletessége?

Erre maga a szöveg adja meg a választ.

Közvetlenül előtte ezt olvassuk:

„Szeressétek ellenségeiteket… imádkozzatok üldözőitekért… mert Atyátok felhozza napját jókra és gonoszokra is, esőt ad igazaknak és bűnösöknek.”

És rögtön ezután következik:

„Legyetek tehát tökéletesek…”

Vagyis az Atya tökéletessége nem elsősorban mindenhatóságában vagy végtelen tudásában mutatkozik meg.

Hanem szeretetében.

Ő nem csak azokat szereti, akik megérdemlik.

Nem csak azokat, akik hálásak.

Nem csak az igazakat.

Hanem mindenkit.

A nap ugyanúgy felkel a jókra és a rosszakra.

Az eső ugyanúgy hull az igazakra és a bűnösökre.

Ez az isteni szeretet teljessége.

Jézus ezért tulajdonképpen azt mondja:

Tanuljatok úgy szeretni, ahogyan az Atya szeret.


De hát ezt sem tudjuk megtenni…

Így van.

És Jézus ezt pontosan tudta.

Ezért soha nem mondta:

„Oldjátok meg egyedül!”

Sőt később ezt mondja:

„Maradjatok bennem!”

és

„Nálam nélkül semmit sem tehettek.”

Ez a kereszténység egyik legfontosabb igazsága.

A keresztény élet nem önfejlesztő program.

Nem erkölcsi teljesítményverseny.

Nem arról szól, hogy saját erőnkből felkapaszkodjunk Istenhez.

Hanem arról, hogy Krisztus élete egyre jobban kibontakozzon bennünk.

Ezért írhatja Szent Pál:

„Élek, de már nem én, hanem Krisztus él bennem.” (Gal 2,20)

És egy másik helyen így buzdít:

„Különben, testvérek, örüljetek, tökéletesedjetek, buzdítsátok egymást, éljetek egyetértésben és békében! Akkor veletek lesz a szeretet és a béke Istene.” (2Kor 13,11)

Figyeljük meg: nem azt mondja, hogy legyetek már készen, hanem hogy tökéletesedjetek. Ez egy út, amelyen nap mint nap haladnunk kell.


A szeretet mindig magasabbra hív

Miért állít Jézus mégis ilyen magas mércét elénk?

Mert szeret bennünket.

A szeretet mindig többre hív annál, ahol éppen tartunk.

Ha egy apa azt mondja kisgyermekének:

– Tanulj meg járni!

akkor tudja, hogy a gyermek sokszor el fog esni.

Mégsem mondja neki:

– Maradj inkább négykézláb.

Jézus sem a jelenlegi állapotunk szerint tekint ránk.

Ő azt látja, mivé válhatunk az Ő kegyelmével.

Nem azt nézi, kik vagyunk ma.

Hanem azt, kik lehetünk holnap.


Aprópénzre váltva – hogyan lehet ezt megélni?

Beszélgetésünk végén ezt mondtam a barátomnak, és talán ez mindannyiunk számára útravaló lehet:

Jézus nem azt kéri tőlünk, hogy holnaptól hibátlan emberek legyünk.

Azt kéri, hogy minden nap engedjük, törekedjünk srrs, hogy egy kicsit jobban hasonlítson a szívünk az Atya szívére.

Ez nagyon egyszerű, mégis egész életre szóló feladat.

Ma talán egy kicsit türelmesebb leszek.

Ma talán hamarabb megbocsátok.

Ma talán nem a saját igazamat akarom mindenáron érvényesíteni.

Ma talán jobban bízom Istenben.

Ma talán egy emberrel többnek tudok szeretetet adni.

A tökéletesség nem egyetlen nagy ugrás.

Nem egy elérhetetlen állapot.

Hanem egy zarándokút.

Nap mint nap egy lépéssel közelebb kerülni Krisztus szívéhez.

Talán éppen ezt jelenti Jézus felszólítása:

„Legyetek hát tökéletesek…”

Nem azt, hogy már megérkeztetek.

Hanem azt, hogy soha ne álljatok meg az úton, amely a szeretet teljessége felé vezet.

Mert aki ezen az úton jár, azt a Szentlélek lassan, csendesen, de biztosan Krisztus képmására formálja. És ez a földi zarándoklatunk legnagyobb célja: egyre jobban hasonlítani arra, aki előbb szeretett bennünket, hogy egykor vele együtt élhessünk az örök boldogságban.

„Uram, ha akarod…” – A kéz, amely felemel – 12. évközi hét péntek reggel

2026. június 26.

Szentírás: Mt 8,1–4

Vannak reggelek, amikor nem a testünk a legfáradtabb, hanem a lelkünk. Amikor úgy érezzük, hogy valami rátapadt a szívünkre: egy régi bűn, amitől nem tudunk szabadulni, egy fájó emlék, egy csalódás, egy kimondott vagy elhallgatott szó. Kifelé talán úgy látszik, hogy minden rendben van, belül mégis hordozunk valamit, amitől szeretnénk megszabadulni.

A mai evangéliumban egy leprás ember lép Jézus elé. Nem követel, nem panaszkodik, nem magyarázkodik. Egyetlen mondatot mond, amelyben ott van minden hite és alázata:

„Uram, ha akarod, megtisztíthatsz engem.”

És Jézus nem hátrál meg. Nem fél megérinteni azt, akitől mindenki más távol maradt. Kinyújtja a kezét, megérinti, és ezt mondja:

„Akarom, tisztulj meg!”

Milyen gyönyörű kép ez! Gondolj csak bele: amikor egy kisgyermek elesik, nem az segít rajta leginkább, hogy valaki messziről biztatja, hanem az, amikor egy szerető kéz lehajol érte, felemeli, leporolja, és újra talpra állítja.

Jézus ma is így közeledik hozzánk. Nem undorral nézi a sebeinket, nem számonkérően tekint a múltunkra. Ő nemcsak látja a sebünket, hanem meg is akarja gyógyítani. Nemcsak megbocsátani akar, hanem új életet adni. Nincs olyan seb, amely mélyebb volna az ő irgalmánál, és nincs olyan ember, akitől Krisztus elfordulna, ha őszinte szívvel közeledik hozzá.

Ma talán neked is ezt az egy mondatot kellene többször elismételned a nap folyamán: „Uram, ha akarod, megtisztíthatsz engem.” És amikor kimondod, hidd el, hogy Jézus válasza ma is ugyanaz, mint kétezer évvel ezelőtt:

„Akarom.”

Ebbe a szóba kapaszkodj bele! Mert ez nemcsak a bűnök bocsánatát jelenti, hanem azt is, hogy Krisztus akarja a lelkibékédet, a tiszta szívedet, a reményedet, a jövődet. Ő nem azért érint meg, hogy emlékeztessen a múltadra, hanem hogy képessé tegyen egy új életre.

Imádság

Uram Jézus, köszönöm, hogy nem fordulsz el tőlem, amikor gyenge vagyok. Nyújtsd ki ma is felém gyógyító kezedet, tisztítsd meg szívemet, erősítsd meg hitemet, és segíts úgy élni ezt a napot, hogy egyre jobban hasonlítsak Hozzád. Ámen.

Útravaló gondolat: 
Aki hittel lép oda Krisztushoz, azt ő soha nem taszítja el, hanem felemelő kezével új életre segíti.

csütörtök, június 25, 2026

Visszatekintés a sziklára – esti gondolatok – 12. évközi hét csütörtök

2026. június 25.

Szentírás: Mt 7,21–29 

A nap végén csendben visszatekintünk arra, amit ma építettünk. Reggel még csak elindultunk, most pedig már látjuk: milyen köveket tettünk le, és hol maradtunk talán adósak.

Volt-e ma olyan pillanat, amikor valóban Krisztus szavára építettünk? Egy türelmes válasz, amikor könnyebb lett volna ingerülten felelni. Egy megbocsátás, amikor a szívünk inkább bezárult volna. Egy apró jóság, amit talán senki sem vett észre – csak Isten.

És voltak talán olyan pillanatok is, amikor inkább a homokra építettünk. Amikor a saját akaratunkat követtük, amikor nem figyeltünk eléggé, amikor elmulasztottunk egy jót. Ezeket most csendben az Úr elé visszük.

Az esti csend nem a vád ideje, hanem a találkozásé. Isten nem azért mutatja meg a napunkat, hogy elítéljen, hanem hogy megerősítsen és újrakezdésre hívjon.

Testvéreim, a házunk nem egyetlen nap alatt épül fel. De minden nap számít. Minden kő számít. És még ha ma voltak is repedések, az alap akkor is erős marad, ha Krisztusra építünk.

Most, mielőtt nyugovóra térünk, bízzuk rá magunkat arra a sziklára, aki nem változik. Kérjük, hogy amit ma elkezdtünk, azt holnap tovább építhessük.

Ima

Uram, Te látod a napomat. Fogadd el, ami jó volt benne, és bocsásd meg, ami hiányos. Adj erőt, hogy holnap még inkább Rád építsem az életemet.

Ámen.

 

Sziklára épített élet – 12. évközi hét csütörtök reggel

2026. június 25

Szentírás: Mt 7,21–29

Az evangéliumban Jézus ma egy nagyon egyszerű, mégis megrendítő képet állít elénk: két ember házat épít. Az egyik sziklára, a másik homokra. Mindkettő háza szépnek tűnhetett. Mindkettő elkészült. A különbség csak akkor derült ki, amikor megérkezett a vihar.

Milyen igaz ez az életünkre is!

Vannak napok, amikor minden rendben van. Könnyebb mosolyogni, könnyebb hinni, könnyebb imádkozni. De aztán jön egy váratlan betegség, egy csalódás, egy rossz hír, egy félreértés, egy anyagi gond vagy egy fájdalmas veszteség. És akkor kiderül, hogy mire építettünk.

Jézus nem azt mondja, hogy a vihar elkerüli az övéit. Nem ígér gondtalan életet. Azt ígéri, hogy aki rá épít, az a viharban is képes megállni.

Gondolj egy öreg hegyi útra. Évek alatt sok eső veri, hó takarja, fagy repeszti, mégis megmarad, mert mély alapokra épült. Az emberi élet is ilyen. Nem az a fontos, hogy hány nehézséggel találkozunk, hanem hogy van-e alattunk szikla.

És mi ez a szikla?

Nem csupán az, hogy időnként kimondjuk: „Uram, Uram!”

Jézus világosan figyelmeztet: az igazi hit nemcsak szavakból áll.

A szikla az, amikor hallgatjuk Isten igéjét és igyekszünk megvalósítani, megélni a mindennapokban azt.

Amikor megbocsátunk, bár nehéz.

Amikor igazat mondunk, bár könnyebb lenne kerülőutat keresni.

Amikor imádkozunk akkor is, ha nem érzünk semmit.

Amikor újra felállunk egy bukás után.

Talán ma reggel te is fáradtan indulsz útnak. Talán vannak kérdések, amelyek nyomasztanak. Ne feledd: minden apró hűséges lépés egy újabb kő Krisztus szikláján.

Nem kell egyszerre egész házat építened. Elég, ha ma egyetlen követ teszel a helyére.

Krisztus ott áll melletted, és segít építeni.

Ima

Uram Jézus Krisztus!
Köszönöm, hogy nemcsak tanítasz, hanem biztos alapot is adsz életemnek. Segíts, hogy ne csupán hallgatója, hanem megvalósítója is legyek szavaidnak. Amikor vihar támad körülöttem vagy bennem, emlékeztess arra, hogy Te vagy az én sziklám és menedékem. Add, hogy a mai napon minden döntésemmel egyre mélyebben Beléd gyökerezzem. Ámen.

Útravaló gondolat

Aki Krisztus szavát nemcsak hallja, hanem meg is éli, annak életét a legnagyobb vihar sem tudja elsodorni.

szerda, június 24, 2026

Isten tervének nyomában – Keresztelő Szent János születése - este

2026. június 24.

Szentírás: Lk 1,57–66.80

Lassan véget ér ez a nap. Elcsendesedik körülöttünk a világ, elhalkulnak a teendők, és talán most végre marad néhány perc arra, hogy visszatekintsünk az elmúlt napra.

Reggel Keresztelő Szent János születésének történetét szemléltük. Az emberek akkor csodálkozva kérdezték: „Mi lesz ebből a gyermekből?” Most este talán érdemes egy másik kérdést feltennünk: Mit valósított meg ma Isten az életemben?

Lehet, hogy a napod nem úgy alakult, ahogyan tervezted. Talán volt benne fáradtság, csalódás, félbeszakadt munka vagy megválaszolatlan kérdés. Talán olyan dolgok is történtek, amelyeket most sem értesz. De Isten terve nemcsak a nagy eseményekben bontakozik ki. Sokszor a hétköznapok apró mozzanataiban dolgozik.

Lehet, hogy ma valakit meghallgattál. Lehet, hogy türelmesebb voltál, mint máskor. Talán egy nehéz helyzetben nem adtad fel. Talán kimondtál egy jó szót, elvégeztél egy kötelességet, vagy csendben hordozol egy keresztet, amelyről mások nem is tudnak. Ezek mind olyan lépések lehetnek, amelyekkel Isten formálja az életedet.

Gondolj vissza a reggeli képre: a ködös hegyi ösvényre. Most este talán még mindig nem látod a teljes utat. De egy dolgot már tudsz: a Jóisten ma is elkísért. Nem hagyott magadra. Ott volt a munkádban, a találkozásokban, beszélgetésekben, az örömökben és a küzdelmekben is.

Keresztelő Szent János egész életével Krisztus felé mutatott. Ez az este arra hív, hogy hálával fedezd fel: hol találkoztál ma Krisztussal? Hol vezetett közelebb önmagához? Hol kér tőled nagyobb bizalmat?

Ne a hiányokat számold össze lefekvés előtt. Inkább keresd meg azt a néhány apró jelet, amelyen keresztül ma is tudtodra adta: „Veled vagyok, és továbbra is vezetlek.”

Esti ima

Urunk Jézus Krisztus!

Köszönöm ezt a napot, minden örömével és minden nehézségével együtt. Köszönöm, hogy ma is velem jártál, akkor is, amikor észrevettem jelenlétedet, és akkor is, amikor nem.

Bocsásd meg hibáimat, türelmetlenségemet, hitetlenségemet és mulasztásaimat. Gyógyítsd meg mindazt, amit ma elrontottam, és egészítsd ki szereteteddel mindazt, ami hiányos maradt.

Köszönöm, hogy életem nem a véletlenek játéka, hanem szerető gondviselésed kezében van. Ma éjjel is rád bízom önmagamat, szeretteimet, azokat akiknek imát igértem, közösségemet és mindazt, ami a szívemet foglalkoztatja.

Keresztelő Szent János közbenjárására segíts, hogy holnap is bátran és örömmel készítsem az utat Számodra a saját életemben és mások szívében.

Ámen.

Lefekvés előtti útravaló

Amit ma még nem értesz, azt bízd Istenre; amit ma megtapasztaltál, azért adj hálát; amit a holnap hoz, azt fogadd bizalommal. 

kedd, június 23, 2026

Istennek terve van veled – Keresztelő Szent János születése

2026. június 24.

Szentírás: Lk 1,57–66.80

Ma Keresztelő Szent János születését ünnepeljük. Az Egyház évében kevés szentnek ünnepeljük a születésnapját. János ezek közé tartozik. Nem véletlenül. Az ő egész élete egyetlen nagy küldetés volt: utat készíteni Krisztusnak.

A mai evangéliumban az emberek csodálkozva kérdezik az újszülött gyermek láttán: „Mi lesz ebből a gyermekből?” (Lk 1,66)

Talán veled kapcsolatban is elhangzott már ez a kérdés. Talán te magad is feltetted már magadnak. Mi lesz belőlem? Merre tart az életem? Van-e értelme a küzdelmeimnek? Miért vezet Isten ilyen utakon?

Keresztelő Szent János története azt üzeni nekünk, hogy Isten már jóval előttünk jár. Mielőtt megszülettünk volna, Ő már ismert bennünket. Mielőtt az első lépésünket megtettük volna, Ő már szeretettel gondolt ránk. Nem véletlenül vagyunk itt. Nem sodródó falevelek vagyunk a történelem szelében, hanem a mennyei Atya szeretett gyermekei.

Képzeld el a hegyi ösvényt kora hajnalban. A köd még eltakarja a távoli csúcsokat. Az utazó nem látja a teljes utat, csak néhány lépést maga előtt. Mégis halad, mert tudja: az ösvény vezet valahová.

Sokszor ilyen a mi életünk is. Nem látjuk a holnapot. Nem tudjuk, hogyan oldódnak meg a gondjaink. Nem értjük minden esemény értelmét. Krisztus azonban arra hív, hogy ne a teljes térképet követeljük, hanem bízzunk abban, aki az utat készítette.

János nem önmagára mutatott. Egész életével ezt mondta: „Neki növekednie kell, nekem pedig kisebbednem.” Amikor Krisztus kerül életünk középpontjába, akkor helyükre kerülnek a dolgok. A félelmek nem tűnnek el azonnal, de elveszítik hatalmukat. A terhek nem mindig könnyebbek, de lesz erő hordozni őket.

Ma reggel ne azt kérdezd elsősorban: „Mi lesz velem?” Inkább ezt kérdezd: „Uram, mit szeretnél ma véghez vinni bennem és általam?”

Mert Istennek terve van veled. És ez a terv mindig nagyobb, szebb és reménytelibb annál, mint amit most el tudsz képzelni.

Ima

Urunk Jézus Krisztus!
Köszönöm, hogy nem véletlenül hívtál életre. Köszönöm, hogy ismersz, szeretsz és vezetsz engem. Add, hogy ne a félelmeimre, hanem a Te hűségedre figyeljek. Segíts felismerni mai feladataimat, és adj bátorságot hűségesen követni Téged. Keresztelő Szent János példájára taníts úgy élni, hogy életem másokat is Hozzád vezessen. Ámen.

Útravaló gondolat

Aki Isten kezébe helyezi az életét, annak nem kell ismernie az egész utat – elég, ha bízik abban, aki vezeti.

A szűk kapu csendjében - Évközi 12. hét kedd este

2026. június 23.

Szentírás: Mt 7,6.12–14

Lassan véget ér ez a nap. Elcsendesednek a zajok, elhalványulnak a feladatok, és talán végre marad néhány nyugodt perc arra, hogy visszatekintsünk arra az útra, amelyet ma bejártunk.

Reggel Jézus a szűk kapuról beszélt nekünk. Arról az útról, amely nem mindig a legkényelmesebb, nem mindig a legnépszerűbb, de biztosan az élet felé vezet.

Most, az este csendjében érdemes megkérdeznünk magunktól: hol találkoztam ma ezzel a szűk kapuval?

Talán egy kimondatlan szóban. Talán egy türelmesebb válaszban. Talán abban, hogy nem adtam tovább egy bántó megjegyzést. Talán abban, hogy elvégeztem egy kötelességet akkor is, amikor nem volt kedvem hozzá. Vagy éppen abban, hogy segítséget nyújtottam valakinek, akit könnyebb lett volna figyelmen kívül hagyni.

A szűk kapu legtöbbször nem nagy hőstettekben jelenik meg. Inkább a hétköznapok apró döntéseiben. Olyan, mint egy keskeny ösvény az erdőben. Nem látványos, nem hangos, de biztosan a jó irányba vezet.

Lehet, hogy ma nem minden sikerült. Talán voltak pillanatok, amikor a könnyebb utat választottuk. Talán türelmetlenek voltunk, vagy önmagunk körül forogtunk. Ne csüggedjünk emiatt. Krisztus nem azért jár előttünk, hogy elítéljen, hanem hogy vezessen. Nem azt várja, hogy hibátlanok legyünk, hanem hogy újra és újra visszatérjünk hozzá.

A nap végén nem az a legfontosabb kérdés, hogy hány sikert értünk el, hanem hogy közelebb kerültünk-e Krisztushoz. Megpróbáltunk-e szeretni? Törekedtünk-e az igazságra? Keresztényként akartunk-e élni ott, ahová Isten ma állított bennünket?

Most bízzuk rá az Úrra mindazt, ami szép volt, és azt is, ami nehéz maradt. Ő a holnap útját is ismeri.

Esti ima

Urunk Jézus Krisztus!

Köszönöm Neked ezt a napot, minden örömével, fáradtságával, küzdelmével és ajándékával együtt.

Köszönöm azokat a pillanatokat, amikor segítettél a szeretet útját választani. Bocsásd meg azokat az alkalmakat, amikor a könnyebb utat kerestem, és nem figyeltem eléggé Rád.

Adj békés szívet erre az éjszakára. Gyógyítsd be a nap sebeit, oszlasd el a szorongásokat, és tölts el bizalommal a holnap iránt.

Segíts, hogy holnap is felismerjem a szűk kaput, és legyen bátorságom belépni rajta Veled együtt.

Őrizd családjainkat, barátainkat, fiataljainkat, közösségeinket, betegeinket, és mindazokat, akik ma este magányosak vagy reményvesztettek.

Udvarhelyi Madonnánk, Égi Édesanyánk, takarj be minket oltalmaddal ezen az éjszakán.

Ámen.

Útravaló gondolat:

Az életre vezető szűk kapu legtöbbször a szeretet egy apró, hűséges döntésével nyílik meg előttünk.

A szűk kapu felé vezető út – Évközi 12. hét kedd reggel

2026. június 23.

Szentírás: Mt 7,6.12–14

„Amit szeretnétek, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is tegyétek velük.” (Mt 7,12)

Kora reggel van. Talán már úton vagy a munkahelyed felé, talán egy újabb feladatokkal teli nap előtt állsz, vagy éppen a szívedben hordozol valamilyen aggodalmat, amely tegnap este sem hagyott nyugodni. Jézus ma egyszerű, mégis életet formáló útmutatást ad nekünk.

Először az aranyszabályt: „Amit szeretnétek, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is tegyétek velük.” Milyen más lenne a világ, ha ezt komolyan vennénk! Milyen más lenne egy családi vita, egy munkahelyi beszélgetés, egy szomszédi kapcsolat vagy akár egy internetes hozzászólás!

Gondolj egy hegyi ösvényre. A széles út kényelmesnek látszik. Sokan járnak rajta. Nem kell figyelni, nem kell döntéseket hozni, csak sodródni az árral. A szűk ösvény viszont meredekebb. Odafigyelést, kitartást és olykor bátorságot kíván. Jézus azt mondja: az életre vezető út ilyen. Nem mindig a könnyebb út a jobb út.

Ma talán lesz alkalom, amikor hallgathatnál, de inkább visszaszólnál. Talán lesz valaki, akit könnyebb lenne bírálni, mint megérteni. Talán adódik egy helyzet, amikor a szeretet, az igazság vagy a becsület mellett kell döntened, miközben mások a könnyebb megoldást választják. Ezek azok a pillanatok, amikor a szűk kapu előtt állsz.

A jó hír az, hogy nem egyedül kell átmenned rajta. Krisztus már előtted jár. Ő nemcsak megmutatta az utat, hanem végig is járta azt. Ha hozzá ragaszkodsz, nem tévedsz el.

Ne félj ma a nehezebb, de helyes döntésektől! A szűk kapu mögött nem veszteség vár, hanem az a béke és öröm, amelyet csak Isten tud adni.

Ima

Urunk Jézus Krisztus!
Köszönöm ezt az új napot. Adj tiszta szívet, hogy úgy bánjak másokkal, ahogyan szeretném, hogy velem bánjanak. Adj bátorságot a helyes döntésekhez, és erőt, hogy a szűk kaput válasszam akkor is, amikor a könnyebb út csábít. Vezess ma is a Te utadon, hogy egyre közelebb kerüljek Hozzád és embertársaimhoz. Ámen.

Útravaló gondolat:
Ma ne azt kérdezd, melyik út a könnyebb, hanem azt, melyiken tudsz hűségesebben Krisztussal járni.

hétfő, június 22, 2026

Egy kicsengetési kép két oldala: Amikor egy mosoly mögött egy egész papi élet visszhangzik

Harminckilenc évvel ezelőtt, 1987. június 21-én, Jakab Antal püspök úr pappá szentelt a gyulafehérvári székesegyházban. Akkor egyetlen mondatot választottam papi jelmondatomnak Jézus főpapi imájából:

„Értük szentelem magamat, hogy ők is szentek legyenek az igazságban.” (Jn 17,19)

Fiatal papként még nem tudtam, hogy ez a mondat milyen hosszú utat fog bejárni bennem. Nem tudtam, kik lesznek azok az „értük”, akikért majd imádkozom, dolgozom, virrasztok, aggódom, örülök és olykor könnyezem. Nem tudtam, hány emberi sors érinti majd meg az enyémet, és hány emberi szív hagy nyomot az én szívemben.

Az elmúlt harminckilenc év alatt kaptam sok elismerést, köszönetet, ajándékot, kedves szót és bátorítást. Mégis azt kell mondanom: vannak pillanatok, amikor az ember úgy érzi, hogy Isten egyszer csak félrehúzza a függönyt, és megmutat valamit abból, hogy nem volt hiábavaló az út.

Néhány nappal papi évfordulóm előtt egyik fiatal barátomtól kaptam egy kicsengetési emlékképet. Egy mosolygó fényképet. Első pillantásra egyszerű ajándéknak tűnt.

Aztán megfordítottam.

És a hátoldalon ezt olvastam:

„Atyám, barátom, útitársam és testvérem...”

Ahogy soronként haladtam előre, úgy éreztem, mintha nem tintával írt mondatokat olvasnék, hanem egy szív dobbanásait hallgatnám.

Ott volt minden, amit együtt megéltünk.

Beszélgetések.

Imák.

Könnyek.

Őszinte vallomások.

Barátság.

Szentmisék.

Keresések.

Küzdelmek.

És mindenekelőtt: Isten.

Aztán eljutottam ahhoz a mondathoz, amely talán örökre bennem marad:

„A mosoly a szívemből jön, a szívem egy kis darabja a Te szívedből van. Így ez a mosoly a Tiéd is.”

Megálltam.

Mert hirtelen megértettem valamit.

Egy pap élete során sokszor nem látja munkájának gyümölcseit. Elveti a magot, de nem tudja, mi lesz belőle. Elmond egy prédikációt, meghallgat egy gyónást, beszélget valakivel egy templomkertben, a város utcáján vagy egy kolostor folyosóján. Imádkozik valakiért. Bátorít valakit.

Aztán megy tovább.

És közben gyakran kap kritikát, félreértést, igazságtalan ítéleteket, bántó szavakat is.

Vannak mondatok, amelyeket évtizedek múltán is hordoz az ember.

De vannak kegyelmi pillanatok is, amikor Isten egyetlen mozdulattal begyógyít sok régi sebet.

Számomra ez a kicsengetési kép hátoldalán lévő írás ilyen pillanat volt.

Mert ezek a sorok nem rólam szóltak.

Hanem arról, hogy Isten működik.

Arról, hogy a szeretet nem vész el.

Arról, hogy amit Krisztusért adunk oda másoknak, az egyszer csak életre kel valaki más szívében.

Amikor fiatal barátom azt írja:

„Ha szívem imádkozik, akkor a Tiéd is azt teszi, hiszen a Tiéd is alkotja...”

akkor valójában a keresztény élet egyik legmélyebb titkát fogalmazza meg.

A szeretet összekapcsol.

Nem birtokol.

Nem láncol magához.

Hanem összeköt.

Krisztusban.

Aki szeretetet kapott, maga is szeretni kezd.

Aki imádságot kapott, maga is imádkozni kezd.

Aki bizalmat kapott, maga is bizalmat tud adni.

Így születnek a lelki kapcsolatok.

Így épül az Egyház.

Így válik valóra Jézus ígérete.

Az evangéliumban ezt mondja:

„Bizony mondom nektek, mindenki, aki értem és az evangéliumért elhagyja otthonát, testvéreit, anyját, apját, gyermekeit vagy földjét, százannyit kap, most ezen a világon otthont, testvért, anyát, gyermeket és földet – bár üldözések közepette –, az eljövendő világban pedig örök életet.” (Mk 10,29-30)

Sokszor elmélkedtem már ezen a mondaton.

Most azonban új szót szeretnék hozzátenni.

A saját tapasztalatom alapján.

Úgy érzem, hogy a felsorolásból nem hiányozhat az igaz barát sem.

Mert Isten valóban százannyit ad.

Ad testvéreket.

Ad lelki gyermekeket.

Ad társakat a zarándokúton.

És olykor ad egy-egy olyan barátot is, akinek jelenléte maga a válasz egy régi imára.

Aki által megsejthetjük, hogy a szeretetnek valóban van örök élete.

A kicsengetési képen egy mosolygó fiatalember látható.

De, amikor ránézek, valójában nemcsak őt látom.

Látom benne Isten hűségét.

Látom benne a kegyelem munkáját.

Látom benne harminckilenc év örömét és küzdelmét.

És látom benne azt a csendes bizonyosságot, hogy Krisztus egyetlen szeretetből fakadó gesztust sem felejt el.

Semmit.

Még azt sem, amiről mi magunk már rég megfeledkeztünk.

Ezért ma elsősorban nem fiatal barátomnak, barátaimnak mondok köszönetet.

Hanem az Úrnak.

Mert megengedte, hogy a fiatalok életében atya, barát, útitárs és testvér lehessek.

Megengedte, hogy együtt járjunk egy darabig életünk zarándokútján.

Megengedte, hogy a hitről, az evangéliumról, az életről és Őróla beszélgessünk.

És megengedte, hogy egy napon egy egyszerű kicsengetési kép hátoldalán elolvassam papi hivatásom egyik legszebb visszaigazolását.

Mert vannak ajándékok, amelyeket kéz ad át.

És vannak ajándékok, amelyeket egy szív bíz rá egy másik szívre.

Ez a kép ilyen ajándék.

És amikor a nehezebb napokon újra ránézek az ajándékozó mosolyára, nemcsak az ő arcát fogom látni benne, hanem sok más fiatalét, akikkel az Úr az évek során összekötötte az utamat.

Felidézem majd benne az együtt megtett utat.

Felismerem benne Isten csendes jelenlétét.

És újra hálát adok azért, hogy Krisztus egyetlen szeretetből fakadó gesztust sem felejt el.

És hallani fogom azt az üzenetet is, amelyet az Úr ezen a képen keresztül súgott a lelkemnek:

„A szeretet, amit adtál, nem veszett el. Hazatalált egy másik szívben.”

Talán ezért érintett meg ennyire fiatal Barátom néhány egyszerű mondata is:

„Jönnek rossz napok, akkor nézz a mosolyra és érezd benne otthon magad! Mert a mosoly a Tiéd is!”

Mert ebben több van egy kedves jókívánságnál. Benne van egy közösen megélt történet, a bizalom ajándéka, a Krisztusban született barátság ereje és annak bizonyossága, hogy amit szeretetből egymásnak adunk, az túléli az időt, a távolságot és az élet változásait is.

És benne van egy kívánság, amely talán nemcsak nekem szól, hanem mindannyiunknak, akik szeretnénk emberek maradni egy sokszor szeretetlen világban:

„Egy dolgot hadd kívánjak: legyen erőd szeretni és szeretve lenni!”

Harminckilenc év papi szolgálata után úgy érzem, ennél szebb visszaigazolást aligha kaphattam volna.

Mert végül talán nem az a legfontosabb, hogy mennyit tettünk, mennyit építettünk vagy mennyit szenvedtünk, hanem az, hogy maradt-e utánunk szeretet a szívekben.

Ha igen, akkor semmi sem veszett kárba.

Akkor a mag kicsírázott.

Akkor a kegyelem munkálkodott.

Akkor Krisztus valóban jelen volt közöttünk.

És ezért ma, a hála csendjében, csak ennyit tudok mondani:

Köszönöm, Uram.

Barátaim, köszönöm.

Köszönöm mindazoknak, akik valaha befogadtak a szívükbe.

És köszönöm, hogy újra megtapasztalhattam: a szeretet, amely Krisztusból fakad, soha nem vész el. Vándorol szívről szívre, nemzedékről nemzedékre, míg végül mindig hazatalál.

Szilveszter Barát

Esti lelkiismeret-vizsgálat: előbb a saját szemünkből vegyük ki a gerendát!

2026. június 22. – 12. évközi hét hétfő

Szentírás: Mt 7,1–5

Lassan véget ér ez a nap is. Talán sok örömöt kaptunk, talán nehézségekkel, csalódásokkal vagy feszültségekkel is találkoztunk. Mielőtt álomra hajtanánk a fejünket, Jézus szavai újra megszólítanak bennünket:

„Miért nézed a szálkát embertársad szemében, amikor a magadéban a gerendát sem veszed észre?”

A nap folyamán bizonyára találkoztunk olyan helyzetekkel, amikor könnyen észrevettük mások hibáit. Talán valaki megbántott bennünket, talán bosszantott egy viselkedés vagy egy kimondott szó. Most, az esti csendben Jézus arra hív, hogy ne elsősorban másokra tekintsünk, hanem saját szívünkre.

Vizsgáljuk meg őszintén lelkiismeretünket: volt-e ma olyan pillanat, amikor elhamarkodottan ítélkeztünk? Volt-e olyan szó vagy gondolat, amelyben hiányzott a szeretet? Tudtunk-e türelmesek lenni azokkal, akik gyengék vagy hibáztak?

Gondoljunk ismét a poros ablakra. Napközben talán sok mindent homályosan láttunk. Most azonban az Úr szeretetének fényében felismerhetjük mindazt, ami tisztításra szorul bennünk. Nem azért, hogy elcsüggedjünk, hanem hogy átadjuk neki gyengeségeinket.

Milyen jó tudni, hogy Isten nem vádlóként áll előttünk! Ő az irgalmas Atya, aki ismeri minden küzdelmünket. Ha hibáztunk, kész megbocsátani. Ha elfáradtunk, kész megerősíteni. Ha szeretetlenek voltunk, kész új szívet adni nekünk.

Mielőtt elalszunk, bízzuk rá mindazokat is, akikkel ma nehéz volt együtt lennünk. Kérjük rájuk ugyanazt az irgalmat, amelyet mi magunk is nap mint nap kapunk Istentől.

Ha ma nem sikerült mindenben szeretnünk, ne veszítsük el a reményt. Az Úr holnap új lehetőséget ad arra, hogy közelebb kerüljünk hozzá és egymáshoz.

Esti ima

Urunk Jézus Krisztus!
Köszönöm ezt a napot minden örömével és nehézségével együtt. Köszönöm, hogy végig velem voltál, még akkor is, amikor nem figyeltem eléggé rád. Bocsásd meg mindazt, amiben ma vétkeztem ellened vagy embertársaim ellen. Tisztítsd meg szívemet az ítélkezéstől, a haragtól és a szeretetlenségtől. Taníts alázatra, hogy felismerjem saját gyengeségeimet, és irgalomra, hogy elfogadó szívvel forduljak mások felé. Áldd meg szeretteimet, barátaimat, őrizd meg azokat is, akikkel ma nehézségem volt, és adj mindnyájunknak békés pihenést. Kezedbe ajánlom ezt az éjszakát és egész életemet. Ámen.

Esti útravaló:
Isten irgalma nagyobb minden hibánknál. Aki őszinte szívvel rábízza magát estére, az békében hajthatja álomra a fejét.

Előbb a saját szemünkből vegyük ki a gerendát! – 12. évközi hét hétfő reggel

2026. június 22.

Szentírás: Mt 7,1–5

Új nap virradt ránk. Mindannyian hordozzuk a magunk feladatait, gondjait és terheit. Talán nehéz beszélgetések, megoldatlan problémák vagy régi sebek kísérnek bennünket ezen a reggelen. Jézus ma mégis egy különös, de nagyon fontos dologra hívja fel a figyelmünket:

„Miért nézed a szálkát embertársad szemében, amikor a magadéban a gerendát sem veszed észre?”

Milyen könnyen észrevesszük mások hibáit! Egy rossz szó, egy mulasztás, egy kellemetlen viselkedés azonnal szemet szúr nekünk. Olykor egész nap képesek vagyunk magunkban hordozni valaki hibáját. Jézus azonban ma gyengéden megállít bennünket, és a saját szívünk felé fordítja tekintetünket.

Gondoljunk egy poros ablakra. Hiába panaszkodunk arra, hogy odakint minden homályos, ha közben maga az üveg piszkos. Először az ablakot kell megtisztítani. Csak utána látunk tisztán.

Ugyanez történik a lelkünkben is. Sokszor nem a világ lett sötétebb körülöttünk, hanem a szívünk fáradt el, sértődött meg, vagy telítődött ítélkezéssel. Jézus nem azt mondja, hogy ne lássuk meg a rosszat. Azt mondja: előbb engedjük, hogy ő gyógyítsa meg a saját szívünket.

Mert aki ismeri a saját gyengeségét, az irgalmasabb lesz másokkal. Aki tudja, hányszor bocsátott meg neki az Úr, az könnyebben bocsát meg embertársának is. Aki naponta megtapasztalja Isten türelmét, az maga is türelmesebbé válik.

Ma próbáljunk meg egyetlen dolgot tudatosan gyakorolni: amikor valakinek a hibája bosszantani kezd bennünket, mielőtt ítélkeznénk, mondjunk egy rövid imát érte. Meg fogjuk tapasztalni, mennyire másképp látjuk majd őt.

Jézus nem bírói széket készít nekünk, hanem testvéri szívet. Nem azért jött, hogy elítéljen, hanem hogy megmentsen. És arra hív, hogy mi is így bánjunk egymással.

Ha ma sikerül kevesebbet ítélnünk és többet szeretnünk, akkor közelebb kerülünk Krisztushoz.

Ima

Urunk Jézus Krisztus!
Köszönjük, hogy ismered szívünk minden gyengeségét, és mégis szeretsz bennünket. Add, hogy ma ne mások hibáit keressük, hanem saját megtérésünkön dolgozzunk. Tisztítsd meg tekintetünket, hogy irgalommal nézzünk embertársainkra. Adj alázatos szívet, amely kész a bocsánatra, a megértésre és a szeretetre. Kísérj bennünket ezen a napon, hogy jelenléted békét teremtsen bennünk és körülöttünk. Ámen.

vasárnap, június 21, 2026

Ne féljetek! Krisztus ismer bennünket név szerint - Évközi 12. vasárnap - Kézdiszentkereszt

Szentírás: Jer 20,10–13; Mt 10,26–33

A mai evangéliumban Jézus háromszor ismétli ugyanazt a mondatot:

„Ne féljetek!”

Ha valaki háromszor mond el valamit, akkor tudjuk, hogy azt nagyon fontosnak tartja. Jézus is tudja, milyen könnyen beköltözik a félelem az ember szívébe. Nemcsak a hitetlen emberébe, hanem a hívő emberébe is.

Mert valljuk be őszintén: sokszor félünk.

Félünk attól, hogy mi lesz a családunkkal. Félünk a betegségtől. Félünk az anyagi bizonytalanságtól. Félünk attól, hogy gyermekeink vagy unokáink milyen világban nőnek fel. A fiatal fél az érettségitől felvételitől, a pályaválasztástól, a jövőjétől. A szülő attól fél, hogy jól neveli-e gyermekét. Az idős ember attól, hogy egyszer magára marad.

És van egy másik félelem is, amelyről ritkábban beszélünk: félünk attól, hogy felvállaljuk Krisztust.

Félünk attól, hogy mit gondolnak majd rólunk.

Félünk attól, hogy kinevetnek.

Félünk attól, hogy maradinak neveznek.

Félünk attól, hogy a hitünk miatt különbözni fogunk másoktól.

Éppen ezért hangzik ma olyan erővel Jézus szava: „Ne féljetek az emberektől!”

Figyeljük meg: Jézus nem azt mondja, hogy nincsenek veszélyek, hogy minden könnyű lesz, hogy a keresztény ember útja akadálymentes.

Hanem azt mondja: nem vagytok egyedül. - Ez a különbség.

A keresztény ember élete nem problémamentes élet, hanem Krisztussal együtt hordozott élet.

Jeremiás próféta ezt már évszázadokkal korábban megtapasztalta. Hűségesen hirdette Isten szavát, mégis üldözték. Nem ünnepelték, hanem támadták. Nem dicsérték, hanem gúnyolták.

Mégis ezt mondja: „De az Úr velem van, mint hős harcos.”

Milyen gyönyörű hitvallás!

Nem azt mondja: erős vagyok, hogy mindent megoldok, hogy

 nincs szükségem senkire. Hanem azt mondja: az Úr velem van.

Testvéreim, az igazi keresztény erő nem abból fakad, hogy nekünk mindenre van válaszunk, hanem abból, hogy tudjuk, kihez tartozunk.

Amikor egy gyermek az édesapjával megy az erdőben, nem azért nem fél, mert ismeri az utat. Sokszor fogalma sincs róla, merre járnak. De tudja, hogy az apja ismeri az utat.

A hit is valami ilyesmi. Nem mindig látjuk a következő kanyart.

Nem tudjuk, mit hoz a jövő hét, a következő év vagy akár a holnap. De tudjuk, hogy Krisztus előttünk jár. És ez elég.

A mai evangélium egyik legszebb mondata talán ez: „Nektek még a hajatok szálai is mind számon vannak tartva.”

Micsoda vigasztaló kijelentés!

A mai világban könnyű elveszni a tömegben. Sokszor úgy érezzük, hogy senki sem figyel ránk igazán. Lehet, hogy valaki egyedül él. Lehet, hogy özvegy. Lehet, hogy régóta hordoz egy betegséget. Lehet, hogy sokszor úgy érzi: róla már megfeledkeztek.

Jézus ma azt mondja: Isten nem feledkezett meg rólad.

Tudja a nevedet. Ismeri az arcodat. Látja a titkon ejtett könnyeidet. Hallja az imádat. Tudja, mit hordozol a szívedben.

Lehet, hogy mások nem veszik észre a küzdelmedet, de Isten látja.

Lehet, hogy mások nem értik a fájdalmadat, de Isten érti.

Lehet, hogy mások nem tudnak segíteni, de Isten melletted áll.

Ezért mondja: „Drágábbak vagytok sok verébnél.”

A világ gyakran a teljesítmény alapján értékeli az embert.

Isten nem. Ő nem azért szeret, mert sikeres vagy. Nem azért szeret, mert egészséges vagy. Nem azért szeret, mert hibátlan vagy. Hanem azért szeret, mert az ő gyermeke vagy.

És ebből fakad a mai evangélium második nagy üzenete: ha Krisztus ennyire szeret bennünket, akkor ne szégyelljük őt megvallani.

Talán ez a rész különösen fontos ma.

Mert ma nem karddal üldözik a keresztényeket errefelé. Ma inkább a közöny üldözi a hitet. A hallgatás üldözi. A szégyenkezés üldözi.

Az a gondolat üldözi, hogy „inkább nem szólok, nehogy furcsának tartsanak”. Pedig Krisztus nem hallgatott, amikor értünk ki kellett állnia. Nem hallgatott Pilátus előtt. Nem hallgatott a Golgotán. Nem szégyellt bennünket, amikor a keresztet hordozta.

A kézdiszentkereszti templom védőszentje, a Szent Kereszt is erre emlékeztet bennünket.

A kereszt nem csupán egy tárgy a templom tornyán illetve itt a főoltáron.

A kereszt nem csak egy dísz a falon.

A kereszt Krisztus szeretetének legnagyobb bizonyítéka.

A kereszt azt üzeni: Isten nem távolról szeretett bennünket. Nem csak üzenetet küldött. Nem tanácsot adott. Hanem belépett a szenvedésünkbe, és vállára vette a mi terhünket.

Ezért amikor keresztet vetünk, nem egy szokást végzünk. Hanem hitvallást teszünk.

Azt mondjuk: Krisztushoz tartozom. És milyen nagy szüksége van ma a világnak ilyen hitvalló emberekre!

Nem hangoskodó emberekre. Nem veszekedő emberekre. Nem ítélkező emberekre. Hanem hitvalló emberekre.

Olyan édesapákra, akik együtt imádkoznak családjukkal.

Olyan édesanyákra, akik továbbadják gyermekeiknek a hitet.

Olyan nagyszülőkre, akik nemcsak örökséget, hanem Krisztust is továbbadják unokáiknak.

Olyan fiatalokra, akik nem szégyellik templomba járni.

Olyan munkásokra, gazdákra, tanárokra, alkalmazottakra, akik becsületesen dolgoznak, mert tudják: munkájukat Isten előtt végzik.

A tanúságtétel elsősorban nem szavakkal kezdődik. Hanem élettel.

Az emberek először az életünket olvassák, és csak utána hallgatják meg a szavainkat.

Lehet, hogy ezen a héten valaki éppen a te türelmedből fogja megérteni Krisztust.

Lehet, hogy valaki a te megbocsátásodból fogja megérteni az evangéliumot.

Lehet, hogy valaki a te reményedből fog erőt meríteni.

Lehet, hogy valaki azért talál vissza Istenhez, mert látja, hogy te a nehézségek között sem veszíted el a békédet.

Ezért a mai evangélium kérdése nagyon személyes:

Ha ma kellene bizonyítékot felmutatni arra, hogy Krisztushoz tartozom, mi lenne az?

A vasárnapi szentmisém?

A családi imám?

A megbocsátásom?

A becsületes munkám?

A szeretetem?

A reményem?

A következő hétre vigyünk magunkkal egy képet.

Képzeljük el a templomunk tornyán álló keresztet.

Ott áll az esőben és a szélben a napsütésben és a viharban.

Nem mozdul el. Nem fordul vissza. Nem menekül el.

Csendesen áll és az ég felé mutat.

A keresztény ember hivatása is ez.

Nem harsányan.

Nem erőszakosan.

Hanem hűségesen.

Állni Krisztus mellett jó időben és nehéz időben egyaránt.

És amikor majd ezen a héten újra megérkeznek a gondok, a félelmek, a bizonytalanságok, jusson eszünkbe Jézus háromszoros üzenete:

„Ne féljetek!”

Mert aki Krisztushoz tartozik, annak az élete végső soron nem a félelem története. - Hanem a bizalom története.

Nem a vereség története. - Hanem a kegyelem története.

Nem a sötétség története. - Hanem annak a Krisztusnak a története, aki a kereszt után feltámadt, és ma is ezt mondja nekünk:

„Veled vagyok minden nap, a világ végéig.”

Ima

Urunk Jézus Krisztus!

Köszönjük, hogy ismersz bennünket név szerint, és soha nem hagysz magunkra bennünket. Erősítsd hitünket, amikor félünk, és adj bátorságot, amikor tanúságot kell tennünk rólad.

Taníts bennünket úgy élni, hogy családunkban, falunkban, munkahelyünkön és közösségeinkben felismerhető legyen rajtunk a te jelenléted.

Add, hogy a Szent Kereszt oltalma alatt hűségesen megvalljunk téged szavainkkal és életünkkel, és egykor te is megvallj bennünket mennyei Atyád előtt.

Assisi Szent Ferenc közbenjárására őrizd meg szívünk békéjét, reményét és örömét. Ámen.

Amikor Krisztus keze még mindig tart – 12. évközi hét péntek este

2026. június 26. Szentírás: Mt 8,1–4 Lassan csendbe borul a nap. Talán már minden feladat mögötted van, talán még mindig zakatolnak benne...