szombat, július 13, 2024

Régizene az Esztelneki Ferences Kolostor templomban is… - a 10-ik ÉVFORDULÓN

Az együttes tagjai 
Július 13 és21 között zajlik a Csíkszeredai Régizene Fesztivál. Ehhez kapcsolódva, a jövő vasárnap minden régizene és ének kedvelőt szeretettel hívunk és várunk Esztelnekről, valamint a környező településekről is a Nagykárolyi „Carmina Renascentia régizene-együttes” koncertjére.

A koncertre július 21-én, a délelőtti 11 órás szentmisét követően kerül sor az Esztelneki Ferences Templomban (163 szám)

„Carmina Renascentia régizene-együttes” először 2014. július 13-án tartott koncertet templomunkba azz kerek 10 ÉVE.

Útvonal tervezése a koncertre

Az együttes tagjai: 

Jónucz Alfonz: ének, furulya, viola da gamba

Keresztesi Ildikó: ének, furulya, hárfa / művészeti vezető/

Kind Csilla: furulya 

Lőrincz Tünde: ének, ütőhangszerek

Lőrincz Szilveszter: ének, furulya, viola da gamba

Nagy Norbert: csembaló

Vezér János: furulya, görbekürt 


Az előadásra kerülő művek szerzői: 

Salamone Rossi/ 1570-1630/ - Claude Goudimel/1510k-1572/ - Palestrina/1525-1594/ - William Brade/1560-1630/ - John Dowland/1563-1626/ - Giorgio Mainerio/ 1530-1582/ - Balassi Bálint /1554-1594/: Hallám egy ifjúnak minap éneklését - Valentin Haussmann/1560-1613/ Lengyel tánc - Mária-énekek a Kájoni kódexből és Bogáti Fazakas Miklós/1548-1592után/Az Úrnak országul-100.zsoltár

Röviden műsorról:

A műsor időbeliségükben szinte azonos, ám formailag és olykor dallamaikban is nagyon változatos zsoltárokat és egyházi énekeket helyez középpontba. A különböző nyelveken - héberül, latinul, franciául, angolul, németül és magyarul –megszólaló zsoltárok közös vallásos imakincsünk, amelyek öröm, hála, Isten utáni vágy megfogalmazói. Formai gazdagságot nemcsak a fordításoknak köszönhetően, hanem olyan kiemelkedő zenei alkotók, mint Salamone Rossi, Palestrina, Claude Goudimel, Thomas Tallis, John Dowland, Bogáti Fazakas Miklós szerzeményei által nyertek. Egy–egy zsoltáron belül is homofon és polifon dallamok váltják egymást. Liturgiai használatukon kívül, némelyikük folyamatosan él, és részévé vált a vallásos magyar énekhagyománynak.

 A műsorban elhangzó Balassi Bálint vershez, amelyet „az lengyel ének: Bys ty wiedziala nótájára szerzett” ennek egy Deák Endre által négy-szólamra feldolgozott változatát, valamint egy lengyel táncot társítottunk.

§§§

A Carmina Renascentia régizene-együttes 2012-ben alakult Nagykárolyban. Egy több mint 40 éves régizenei szellemi műhelymunka folytatója, melyet Deák Endre (†2012) indított el 1977-ben. Tagjai mind az egykori Collegium együttesben játszottak, és ezáltal tevékenyen részt vettek az erdélyi régizene-mozgalom fejlődésében, életében. 

Az együttes főként 16–17. századi erdélyi, magyar és nyugat-európai egyházi és világi zenét szólaltat meg korhű hangszereken. Feladatuknak tekintik egy olyan zenei híd kialakítását, amely a mai modern zenei ízlésvilághoz közelebb hozza, előadásmódja által élővé varázsolja a hazai és nyugati kiadványokban fellelhető hangszeres és énekelt muzsikát. Számos helyszínen és színpadon, belföldön és külföldön egyaránt bizonyították, hogy az általuk játszott régizene valóban lehet népszerű, helye és értékközvetítő szerepe van a mai hallgatóság számára. Az együttes 1980 óta visszatérő meghívottja a Csíkszeredai Régizene Fesztiválnak. 

Kakucs Béla, fr Szilveszter ofm

Nincsenek megjegyzések: