szerda, szeptember 19, 2012

Egyház - papság – haladás – 4. rész



Magyar irodalom – szakirodalom
  Számos pap nevét idézhetnénk a művészetek, az irodalom, festészet, zene stb. területéről... Példaként csupán néhány hazai nevet említünk a magyar irodalom, illetve a tudományos irodalom területéről, akiket magyar katolikusoknak illik ismerniük.

Pázmány Péter bíboros
A magyar irodalmi nyelv egyik megteremtője Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek (+1637). Ő alapította a nagyszombati egyetemet (1635), a mai budapesti tudományegyetem ősét is.

Faludi Ferenc (+1779), Ányos Pál (+1784) és Verseghy Ferenc (+1822) szerzetespapok koruk legnevesebb költői közé tartoznak. Verseghy az első “idegen szavak szótára” szerkesztője.
Dugonics András (+1818) piarista szerzetes, az első magyar regény, az “Etelka” írója. Magyar nyelvű matematika könyvével megalapozza a magyar matematikai szaknyelvet.
Baróti Szabó Dávid, (+1819) költő és nyelvújító, jezsuita, később világi pap és tanár. A székely papköltőnek jelentős szerepe van a magyar költői stílus fejlődésében.  
Rajnis József (+1812) jezsuita szerzetes, bölcseleti és teológiai doktor, tanár, műfordító, klasszicista költő.
Révai Miklós piarista szerzetes (+1807) költő, nyelvész, egyetemi tanár, a magyar történeti nyelvészet megalapítója, a magyar nyelvtudomány egyik legnagyobb alakja. Máig élő helyesírási alapelvünket, a szóelemző elvet képviselte.
- Révait, Baróti Szabót és Rajnist az irodalomtörténet, mint “Klasszikus triászt” emlegeti.
Virágh Benedek (+1830) a magyar ódaköltészetnek Berzsenyiig legnagyobb mestere.
Jedlik és Czuczor
Czuczor Gergely (+1866) magyar bencés szerzetes, költő, nyelvtudós, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Eredeti neve Czuczor István, rendi neve lett a Gergely. Jedlik Ányos fizikus, a dinamó és a szódavíz feltalálójának unokatestvére. A magyar romantikus irodalom kiemelkedő alakja. Megírja az első magyar romantikus eposzt. Néhány ódáját máig is úgy ítélik meg, hogy szépségükben közvetlenül Vörösmarty ódái után következnek. A magyar nyelvű szótár úttörő munkása.

A tudományos irodalomban szereplő papi nevek közül néhány: Izsó János (+1793) építészeti szakíró. - Molnár János (+1804) az első magyar nyelvű fizika szerzője. - Makó Pál jezsuita közvetíti tankönyveiben, hazánkban elsőként, a differenciál és integrálszámítást (1763). - Pray György (+1801) és Katona István (+1811) a kritikai történetírás, illetve a magyar történettudomány megalapozói közé tartoznak. (A közismert Pry-kódexet az előbbiről nevezték el.) - Sajnovits János csillagász bizonyítja be 1770-ben a finn-ugor rokonságot. Szekér Joakim (+1810) írja az első magyar nyelvű történelmet, Szilasy János (+1859) az első általános neveléstant magyarul, Laky Demeter az első magyar nyelvű iskolai “poétikát” (a költészet történetét és rendszerét 1847-ben). - Kresznerics Ferenc (+1832) kiváló szótárírónk. Rónay Jácint bencés (+1889) - Kossuth gyermekeinek nevelője - a darvinizmus első magyarországi terjesztője és Európa-szerte neves művelője. Lélektani művei is úttörőek hazánkban. - Tóth Mike (+1932) jelentős ásványtant ír és az első magyar könyvet a fényképészetről.

Nincsenek megjegyzések:

Reggeli gondolat – "Jönnek majd napok, amikor..."

 A mai nap evangéliumi szakasza Szent Lukács evangéliumából való és egy megdöbbentő figyelmeztetést, de mégis reményteli üzenetet tartalmaz:...