hétfő, szeptember 17, 2012

Egyház - papság – haladás – 2. rész


Az egészségügy és a papság
 Az Egyház már a Kr. u. III. századtól elrendeli, hogy a püspökök gondoskodjanak a betegek gondozásáról. Így a Római Birodalom különböző vidékein létrejönnek kórházak.
A művelt világ első igazi kórházát Szent Vazul püspök (+379) alapítja.
Az első elkülönített leprás kórházat Otmár St. Galleni apát építteti 720-ban.
Assisi Szent Ferenc Betegápoló Nővére
- A középkorban sok püspöki székhelyen a püspök tartott fenn kórházat, míg vidéken a kolostorok. Magyarországon is az első kórházak kolostorok mellett létesültek, Pannonhalmán (999-ben), Pécsváradon, Esztergomban (1000-ben).
A 12-14. században tovább szerveződött a szegények, betegek gondozása az egyházban: önálló szerzetesrendek, lovagrendek alakultak betegek ápolására, kórházak létesítésére.
- Hosszú volna a betegápoló szerzetesek tevékenységét bemutatni. Ezért csak egy példát említünk: csupán a Szent Lázár-lovagok több mint 3000 bélpoklos kórházat láttak el. A legújabb korig a betegek egyetlen menedékei a szerzetesek voltak. A betegápolás szabályait is a johannita lovagok állították először össze.
A kolostorokban sokszor európai hírű szerzetes-orvosok működtek.
A világ első orvosi egyetemét a bencések alapították Salernoban. Ennek az egyetemnek volt tanára Constantius Afer (+1087), aki az első anatómiai művet írta.
Az első bonctani intézetet Schönborn Frigyes würtzburgi püspök állíttatta fel; az első elmegyógyintézetet Juan Joffre Gilbert szerzetes Valenciában (+1409-ben); az első modern értelemben felszerelt kórházat Boromai Szent Károly püspök (+1584).
- Az első magyarországi orvosképzést irgalmas szerzetesek hozták létre Egerben.
A nyálkacsatornát, a könnymirigyeket Niels Stensen (+1688) dán anatómus (majd pap és püspök) fedezte fel. Ő állapította meg, hogy a szív izomzat.
A villamossággal történő gyógyítást (elektroterápia) Diwich Proiop (+1765) premontrei szerzetes alkalmazta először.
A mesterséges altatás (narkózis) Opitz Celesztin prágai szerzetes főorvos nevéhez fűződik (1874).
A higanyszálas hőmérőt egy pap, Bouilau találta fel a XVII. században.
Szerzetes korház
A kinint - mint lázcsillapítót és a malária ellenszerét - először szerzetesek alkalmazták Európában.
Az érzéstelenítést műtéteknél először az Irgalmas Rend használta Prágában (1847-ben).
V. Priessnitz osztrák pap (+1851) neve közismert. Róla nevezték el az általa először alkalmazott vizes borogatást. (Vörösmarty is megörökíti emlékét: “Priessnitz visszaadá a víznek régi hatalmát - S ősi erőben kél újra az emberi faj.” (- Hasonlóan ismert a Kneipp-kúra (vízkúra), amely S. Kneipp plébánosról kapta elnevezését (+1897).
2000-ben a katolikus egyház világszerte több mint 60.000 intézményt (kórházat, otthont, lepragondozót) tart fenn hátrányos helyzetűek, betegek, öregek gondozására.

Nincsenek megjegyzések:

Lefekvés előtti gondolat Alexandriai Szent Katalin emléknapján

Az evangéliumi szakasz (Mt 10,28-33) ma arra hív minket, hogy újra megvizsgáljuk, hol kereshetünk biztonságot és igaz támaszt. Jézus világos...