hétfő, augusztus 13, 2012

Első pillantásra bele szerettem egy Asszonyba…

Igen, ahogy először megpillantottam, megkedveltem, megszerettem, sőt szerelmese lettem ennek az Asszonynak, a Kaplonyi Madonnának. Ő pedig nem hagyott nyugton addig, amíg nem sikerült a jótevők segítségével visszaállítani az Ő kegyképének eredeti szépségét, ragyogását… (A köszönet nem maradt el, azóta is magamon érzem hálás pillantását, szerető, anyai tekintetét.)
     Az álom megvalósulásának pontosan ma van, augusztus 13-án egy éve, hogy a restaurált kegyképet újra áldotta az egyházmegye főpásztora: Ft. Schönberger Jenő, és az óta a Szent Antal templom Mária kápolnájában várja anyai szeretetével az ő gyermekeit, olykor szükségben lévő, megpróbáltatások közepette élő, talán elcsatangolt, tékozló, vagy éppen örvendező fiait és lányait…

Kaplonyi Madonna kegyképe

A SZŰZ MÁRIÁT és a szenteket ábrázoló szobrok és képek a barokk vallásos életben különleges helyet foglalnak el. Az írást nem ismerő, egyszerű embereknek azt jelentették, mint a tanultaknak a nyitott könyv: az ábrázolt szentek példája istenfélelemre és erkölcsös életre serkentette őket.
Kaplonyban ezek közé tartozik a vászonra festett, 85 magas és 70 cm széles méretű Kaplonyi Madonna képe, amely a kis Jézust ölében tartó Boldogságos Szűzanyát ábrázolja. Sajnos a képet festő művész neve ismeretlen.
2011. augusztus 13-tól újra régi fényében ragyog az Istenanya képe, ugyanis Puskás Éva, a Szatmári Római Katolikus Püspökség főrestaurátora Sulyok László munkatársával, a püspökség és két család támogatásával, felújította a kegyképet és a szatmári egyházmegye főpásztora újra áldotta a restaurált Kaplonyi Madonna képét.
Puskás Éva szerint a kaplonyi Madonnáról nem sokat tudunk, ugyanis meglehetősen kevés írott forrás áll róla a kutatók rendelkezésére. Valószínűleg az úgynevezett Eleusa-típusú Mária képek közé tartozik. Nagyon hasonlít idősebb Lucas Cranach egyik festményére, illetve annak két átdolgozására. De ugyanakkor az is tény, hogy az említett példáktól több ponton is eltér. Egyik ilyen eltérés, hogy a kaplonyi kegyképen a gyermek Jézus fel van öltözve, ezzel szemben a többieken meztelen.
Egyes vélemények szerint a 300 éve betelepített svábok hozták magukkal a képet, de a valószínűbb igazság az, hogy gróf Károlyi Sándor rendelte a kripta oltárára, hiszen említést tesz írásaiban arról, hogy a család temetkezéséül szánt kripta oltárát Mária kép díszíti.

A képen látható két korona, ami fémből készült, s utólag került oda, arra utaló jel, hogy a kép előtt imádkozó hívek életében csoda történt. Dr. Tempfli Imre atya álltása szerint, egy szentkép akkor kaphatott megkoronázásra engedélyt az egyházi előjáróságtól, ha ahhoz csoda kötődött. Minden bizonnyal ez áll a Kaplonyi Madonna képére is.

Érdemes megpróbálni eme állítás igaz voltát… „mivel még sohasem lehetett hallani, hogy Ő bárkit is magára hagyott volna, aki oltalmát kérte és segítségért hozzá folyamodott”!

Az egy évvel ezelőtti eseményeket az oldal szélén lévő képes és az oldal alján lévő filmes beszámolókkal szeretném fel idézni. A filmes beszámolóban meghallgathatjuk Imre atya katekézisét a szentképek, a szentek és a Mária tiszteletről, majd pedig megnézhetjük a körmenetet, aminek keretében örömmel hordoztuk körül a falu értékes kincsét, a Kaplonyi Madonnát, kérve áldását és közbenjárását népünk és nemzetünk számára.

A Kaplonyi Madonna egyik őszinte tisztelője, hódolója: 

fr. Szilveszter

Nincsenek megjegyzések:

Kérünk, Istenünk, cselekedeteinket előzd meg sugallatoddal…

  „Kérünk, Istenünk, cselekedeteinket előzd meg sugallatoddal, és kísérd segítségeddel, hogy minden munkánkat mindig veled kezdjük, és amit ...